Jakie przywileje ma pracująca mama

2010-04-29 4:00

Przepisy prawa nakazują, by pracodawca zapewnił mamie warunki pracy umożliwiające jej jak najlepsze sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Szczególna ochrona obowiązuje do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Mama nie może pracować po godzinach, w nocy ani być wysyłana w delegację. W tym czasie kobieta nie może być zatrudniona na stanowiskach, na których praca jest szczególnie uciążliwa lub szkodliwa dla zdrowia.

Kiedy karmisz piersią

Jeśli wciąż karmisz piersią, masz prawo do dodatkowych przerw w pracy. Gdy pracujesz więcej niż 6 godzin, przysługują ci dwie przerwy po 30 minut. Tym, które pracują mniej, przysługuje tylko jedna półgodzinna przerwa. Kobiety karmiące dwójkę i więcej dzieci mają prawo do dwóch 45-minutowych przerw.

Przeczytaj koniecznie: Jak zadbać o urodę i seksapil w czasie ciąży - i po porodzie (WIDEO)

Wolne dni dla mam

W ciągu roku przysługują ci dwa dodatkowe płatne dni opieki nad dzieckiem (bez względu na liczbę dzieci są to zawsze dwa dni). Masz do nich prawo do momentu, gdy twoja pociecha ukończy 14 lat. Niewykorzystane dni na opiekę nad dzieckiem nie przechodzą na następny rok.

W nagłych sytuacjach

Kiedy twoje dziecko wymaga nagle stałej opieki, np. podczas pobytu w szpitalu, możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Za ten czas będziesz miała zapłacone 80 procent podstawy wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy. Ale pamiętaj, że prawo do zasiłku przysługuje tylko osobie objętej ubezpieczeniem zdrowotnym. Zasiłek opiekuńczy dostaniemy także, gdy zamknięty został żłobek lub przedszkole dziecka lub kiedy małżonek sprawujący opiekę nad dzieckiem jest chwilowo do tej opieki niezdolny - np. przebywa w szpitalu. Zasiłek można pobierać maksymalnie 60 dni w roku. Bez względu na ilość posiadanych dzieci.

Patrz też: Jesteś w ciąży? To ci się należy

Przerwa w pracy

W każdej chwili możesz też iść na przysługujący ci urlop wychowawczy. Mają do niego prawo osoby, które są zatrudnione przez ostatnie 6 miesięcy (nie muszą w tym czasie pracować w jednej firmie). O zamiarze skorzystania z tego urlopu powinnaś powiadomić pracodawcę pisemnie 2 tygodnie wcześniej.

Urlop możesz wykorzystać w całości lub częściowo, maksymalnie do ukończenia przez dziecko 4 lat. W trakcie urlopu wychowawczego nie możesz otrzymać wypowiedzenia. Jeśli będziesz chciała wrócić do pracy, musisz zawiadomić swojego pracodawcę 30 dni wcześniej. Możesz też wrócić natychmiast, gdy pracodawca wyrazi na to zgodę. Wracając do pracy, możesz wystąpić do szefa z wnioskiem o obniżenie czasu pracy np. na 3/4 etatu (jednak nie mniej niż 1/2 etatu). Pracodawca musi twój wniosek rozpatrzyć pozytywnie i przez następnych 12 miesięcy nie może cię zwolnić.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze

Materiał sponsorowany