Pułapka dla emerytów? Uważajcie na ważną zmianę w emeryturach

2021-09-28 12:15
Emeryci
Autor: Shutterstock ZUS wypłaca wyższe emerytury! "Emeryci wygrali los na loterii"

Planowane zmiany w systemie emerytalnym mają wejść w życie już w przyszłym roku. Polski Ład zakłada podwyższenie kwoty wolnej od podatku, co wiąże się ze zwolnieniem z opłacania podatku dochodowego części seniorów. Okazuje się jednak, że na zmianach stracą najbogatsi seniorzy. - Będą różne korekty przy różnych dyskusjach. Dla nas jest najważniejsze, żeby była sprawiedliwość - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jedną ze zmian planowanych w Polskim Ładzie jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. To wpłynie na wysokość rent i emerytur. Część świadczeniobiorców zostanie zwolniona z odprowadzania podatku dochodowego. Tym samym część emerytów i rencistów otrzyma wyższe świadczenia. W portfelach seniorów, których miesięczny dochód wynosi 2500 zł brutto, zostanie 2250 zł rocznie. Emeryci, którzy otrzymują wyższe świadczenie, też zyskają na zmianach - zapłacą bowiem tylko podatek od kwoty przekraczającej 30 tys. zł.

Kościński: na rozwoju gospodarczym skorzystali bogaci

Rząd planuje natomiast zmianę niekorzystną dla seniorów. Emeryci i renciści od przyszłego roku nie będą mogli odliczyć od podatku składki zdrowotnej. Przez to roczny zysk seniorów nie będzie aż tak wysoki. Trzeba więc liczyć się z tym, że seniorzy w ogólnym rozrachunku nie zyskają aż tyle pieniędzy.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Na braku możliwości odprowadzania składki zdrowotnej stracą najbogatsi seniorzy, których dochód przekracza 5000 zł brutto. - Pomimo, że weszło to na ścieżkę legislacyjną to spodziewamy się, że będą różne korekty przy różnych dyskusjach - zapewnił Kościński. - Zobaczymy, jak będzie można to poprawić - dodał.

Kryzys mieszkaniowy jest coraz poważniejszy. Czy da się z tym coś zrobić?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze