Putin

i

Autor: Shutterstock

Sankcje na Rosję

Putin zarabia miliardy na złocie z Afryki. Wspiera go Grupa Wagnera

2023-12-13 11:43

Rosja zamieniła Afrykę w pole wydobycia złota. Kluczową rolę w biznesie odgrywają organizacje typu grupa Wagnera. Pomagają również firmy zachodnie. Złoto wydobywane przez Rosję w Afryce to wartość liczona w miliardach dolarów rocznie – wynika z opublikowanego w Kanadzie raportu „Blood Gold Report”.

Złoty biznes Putina w Afryce poparty dostawami uzbrojenia

Według autorów raportu, Rosja co miesiąc uzyskuje ponad 100 mln USD z wydobycia złota w Afryce, dzięki wsparciu, które na miejscu świadczą najemnicy tacy jak działająca od 2014 r. Grupa Wagnera założona przez Jewgienija Prigożyna.

"W Afryce przemysł górniczy stał się jednym z podstawowych celów operacji Grupy Wagnera. Wagnerowcy oferują reżimom i przywódcom w krajach zasobnych w surowce, niestabilnym politycznie i z niskim poziomem rządów prawa różnorodne +usługi bezpieczeństwa+ (w tym szkolenia i wsparcie wojskowe, kampanie dezinformacyjne, tłumienie opozycji i mediów oraz wpływy na wybory) w zamian za dostęp do wydobycia surowców naturalnych. Jak się wydaje sukces i użyteczność tego modelu przetrwały śmierć Prigożyna” - napisano w raporcie.

Jak zachodnie firmy pomagają Putinowi w jego afrykańskim biznesie

Wśród firm, które finansując afrykańskie reżimy wspierają też Moskwę, znalazły się m.in. trzy kanadyjskie firmy górnicze, w tym Barrick Gold, która jest wśród największych podatników w Kanadzie. Tylko w pierwszej połowie br. Barrick Gold zapłaciła rządzącej w Mali wojskowej juncie 206 mln USD. Z takich właśnie opłat pobieranych od międzynarodowych firm górniczych w Afryce finansowani są najemnicy. Autorzy raportu cytują źródła amerykańskiego wywiadu, wg których reżim w Mali płaci najemnikom co miesiąc gotówką kwotę 10,8 mln USD. Inne kanadyjskie firmy obecne w Mali to B2Gold i Allied Gold Corporation, raport wskazał także na podobną działalność australijskiej Resolute Mining.

Jak złoty interes Putina omija sankcje?

W Sudanie przemyt złota dokonywany jest przez najemników Grupy Wagnera, która ma na miejscu zakład przerobu złota i korzysta z wojskowych samolotów do transportu złota za granicę. Z kolei w Republice Środkowoafrykańskiej firma należąca do Grupy Wagnera uzyskała wyłączne prawa eksploatacji największej kopalni złota w zamian za wsparcie dla niedemokratycznego rządu. W Republice Środkowoafrykańskiej i Sudanie najemnicy Grupy Wagnera wykorzystują złożone drogi przemytu, by uniknąć międzynarodowych sankcji. Złoto afrykańskie trafia m.in. do Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a tam jest łączone ze złotem z legalnych źródeł i spieniężane, w ten sposób gotówkę otrzymuje Moskwa.

Złoto za wsparcie dla autorytarnych reżimów, rosyjskie oddziały tłumią bunty w Afryce

Lokalne autorytarne rządy używają najemników Grupy Wagnera do tłumienia buntów. Autorzy raportu wspominają m.in. o masakrze w Moura w Mali, gdzie 500 cywilów został zabitych przez malijską armię i rosyjskich najemników.

Autorami opracowania jest grupa amerykańskich, kanadyjskich, nigeryjskich i węgierskich analityków, i aktywistów praw człowieka. Raport obejmuje okres od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ub.r. Źródła użyte przez autorów to m.in. zdjęcia satelitarne, relacje świadków, lokalna dokumentacja, ogólnodostępne źródła, w tym media społecznościowe. Wykorzystano publikacje i dane naukowe, a także artykuły prasowe.

Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber

QUIZ PRL. Superbohaterowie popkultury PRLu

Pytanie 1 z 10
Rockowy zespół Kryzys w utworze "Telewizja" porównał kapitana Klossa do:
QUIZ Superbohaterowie PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze