W Davos (Szwajcaria) trwa doroczne, jubileuszowe 50. Światowe Forum Ekonomiczne. Dlatego właśnie tam koalicja 12 firm podpisała Memorandum założycielskie rady mającej promować Europę Środkowo-Wschodnią jako miejsce atrakcyjne dla inwestorów z całego świata. Koalicja chce stworzyć w regionie centrum rozwoju najnowszych technologii, infrastruktury i źródeł energii odnawialnych.
Deklaracja przedsiębiorstw zakłada organizację wspólnych wydarzeń na rzecz promocji regionu, udział w panelach i spotkaniach podczas najważniejszych konferencji i imprez o charakterze gospodarczym, a także współpracę z ekspertami i doradcami.
- Region Europy Środkowo-Wschodniej osiągnął już tak wysoki stopień rozwoju, że powinien stać się najbardziej atrakcyjnym kierunkiem dla inwestycji z całego świata. Ekonomiczna, polityczna i społeczna stabilność jest gwarancją stabilnego wzrostu ekonomicznego niezależnie od cyklu - mówi prezes PZU Paweł Surówka.
- Mamy przekonanie, że to najwyższy czas, aby ten region stał się kluczowy na technologicznej i innowacyjnej mapie świata – dodaje prezes Banku Pekao Marek Lusztyn.
Łączny produkt krajowy brutto (PKB) 11 krajów regionu Trójmorza - Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry - wynosi blisko 1,2 biliona euro. Jednak bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Europie Środkowo-Wschodniej stanowiły w 2015 r. zaledwie 2 proc. wartości dla całej Unii Europejskiej. W 2018 roku było to już 15 proc.