Każdy je oglądał

Quiz o PRL. Kultowe programy dla dzieci i młodzieży w PRL-u

2022-10-30 14:39

W powojennej i zniszczonej Polsce telewizja publiczne zaczęła działać w 1952 roku. Przez 18 lat Polacy nie mieli do wyboru innych kanałów - jedynie program pierwszy. Dopiero w 1970 roku powstaje program drugi tzw. "Dwójka", a rok później TV dostępna była już w kolorze. Telewizja służyła władzy do siania propagandy, ale brakowało w niej także rozrywki. Wiele z tych programów zyskało status kultowych."

Quiz: Kultowe programy dla dzieci i młodzieży w PRL-u

Władza w PRL uważała telewizję za świetne medium do kształtowania postaw młodego pokolenia. Młode pokolenie, zgodnie z sugestiami zawartymi w programach, miało mieć „niewidzialne ręce”, służące do robienia z sąsiadów wyznawców zjawisk paranormalnych, a ze sklejki kupowanej w składnicach harcerskich – półeczek na przyprawy, szkatułek na pierdoły oraz innych przedmiotów po grzyba. Młodsza młodzież, ale o wiele za stara na takie teksty, śpiewała w Teleranku „niedziela z mamusią, z tatusiem niedziela…”, sugerując rówieśnikom, co mają robić w czasie wolnym. Żaden program nie sugerował, że mają być po prostu wolni.

Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski

QUIZ o PRL. Kultowe programy dla dzieci i młodzieży w PRL-u

Pytanie 1 z 11
Mina Telesfora w programie „Smok Telesfor”:

Bez Unii Europejskiej Polska wróci do czasów PRL?

Były wicepremier ostrzega! Posłuchaj rozmowy w podcaście Super Expressu!

Listen to "Napuszczanie Polaków na UE to największy błąd polityczny i skandal etyczno-moralny - Steinhoff. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze