QUIZ: Polska za Gierka. Pamiętasz ten okres w PRL-u?

2022-01-22 17:52
Edward Gierek, 1976r.
Autor: SPUTNIK/EAST NEWS Edward Gierek, 1976r.

Polskę za Gierka można podzielić na pół. Pierwsza pięciolatka lat 70. zaczęła się niedługo po tym jak towarzysz świeżo upieczony pierwszy sekretarz PZPR zaczął kończyć przemówienia pytaniem: „To jak, towarzysze, pomożecie?!”. Towarzysze gromko odpowiadali „Pomożemy!”, po czym skandowali imię i nazwisko pytającego, dopóki ich nie uciszył. Przez jakiś czas było lepiej niż za Gomułki. Więcej w sklepach, mniejsze kolejki i mniej w tych kolejkach poważnie poszkodowanych. Obywatele mogli też odnieść (niesłuszne) wrażenie, że bezpieka nie angażuje się już tak w ściganie, aresztowanie i bicie. Wprawdzie Fiat 126 był nieprzyzwoicie drogi jak na „samochód dla każdego obywatela”, jak go reklamowano, ale za to powszechnie poznano smak Coca-coli. Po czym, w drugiej połowie, poznano lub przypomniano sobie cierpki smak peerelu.

QUIZ: Polska za Gierka. Pamiętasz ten okres w PRL?

W dekacie Gierka wprawdzie Fiat 126 był nieprzyzwoicie drogi jak na „samochód dla każdego obywatela”, jak go reklamowano, ale za to powszechnie poznano smak Coca-coli. Po czym, w drugiej połowie, poznano lub przypomniano sobie cierpki smak peerelu. W drugiej połowie PRL Edwarda Gierka zaczęło się psuć. Znowu czytało się całe tomy literatury pięknej stojąc lub siedząc w kolejkach, zniknęły ze sklepów kolorowe towary sprowadzane z wrogich krajów. Obywatelom od rana czerwieniało w oczach od transparentów z hasłami głoszonymi hasła niezgodne z rzeczywistością, ale przyjazne partii. Kolor czerwony, jak twierdzą specjaliści, pobudza. Tak więc w końcu pobudził wystarczająco dużą liczbę obywateli, aby zakończyć dekadę Gierka. Pamiętasz to wszystko? Jeśli tak uważasz, to udowdonij to w naszym quizie.

Tańczące z Promocjami 18.01.2022

QUIZ: Polska za Gierka. Pamiętasz ten okres w PRL?

Pytanie 1 z 10
Chociaż na oko można się było nie zorientować, żona Edwarda Gierka, Stanisława, miała wyższe wykształcenie. Pracę magisterską obroniła na:

SPRÓBUJ SIŁ W INNYCH QUIZACH

QUIZ: Tajemnice PRL-u. Marsjanie, stonki i biały koń. Kojarzysz?

QUIZ: „Dzieciństwo w PRL”. Niezwykłe smaki. Pamiętacie je? A zdobędziecie 10/10?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze