Edward Gierek, 1976r.

i

Autor: SPUTNIK/EAST NEWS Edward Gierek, 1976r.

QUIZ: Polska za Gierka. Pamiętasz ten okres w PRL-u?

Polskę za Gierka można podzielić na pół. Pierwsza pięciolatka lat 70. zaczęła się niedługo po tym jak towarzysz świeżo upieczony pierwszy sekretarz PZPR zaczął kończyć przemówienia pytaniem: „To jak, towarzysze, pomożecie?!”. Towarzysze gromko odpowiadali „Pomożemy!”, po czym skandowali imię i nazwisko pytającego, dopóki ich nie uciszył. Przez jakiś czas było lepiej niż za Gomułki. Więcej w sklepach, mniejsze kolejki i mniej w tych kolejkach poważnie poszkodowanych. Obywatele mogli też odnieść (niesłuszne) wrażenie, że bezpieka nie angażuje się już tak w ściganie, aresztowanie i bicie. Wprawdzie Fiat 126 był nieprzyzwoicie drogi jak na „samochód dla każdego obywatela”, jak go reklamowano, ale za to powszechnie poznano smak Coca-coli. Po czym, w drugiej połowie, poznano lub przypomniano sobie cierpki smak peerelu.

QUIZ: Polska za Gierka. Pamiętasz ten okres w PRL?

W dekacie Gierka wprawdzie Fiat 126 był nieprzyzwoicie drogi jak na „samochód dla każdego obywatela”, jak go reklamowano, ale za to powszechnie poznano smak Coca-coli. Po czym, w drugiej połowie, poznano lub przypomniano sobie cierpki smak peerelu. W drugiej połowie PRL Edwarda Gierka zaczęło się psuć. Znowu czytało się całe tomy literatury pięknej stojąc lub siedząc w kolejkach, zniknęły ze sklepów kolorowe towary sprowadzane z wrogich krajów. Obywatelom od rana czerwieniało w oczach od transparentów z hasłami głoszonymi hasła niezgodne z rzeczywistością, ale przyjazne partii. Kolor czerwony, jak twierdzą specjaliści, pobudza. Tak więc w końcu pobudził wystarczająco dużą liczbę obywateli, aby zakończyć dekadę Gierka. Pamiętasz to wszystko? Jeśli tak uważasz, to udowdonij to w naszym quizie.

Tańczące z Promocjami 18.01.2022

QUIZ: Polska za Gierka. Pamiętasz ten okres w PRL?

Pytanie 1 z 10
Chociaż na oko można się było nie zorientować, żona Edwarda Gierka, Stanisława, miała wyższe wykształcenie. Pracę magisterską obroniła na:

SPRÓBUJ SIŁ W INNYCH QUIZACH

QUIZ: Tajemnice PRL-u. Marsjanie, stonki i biały koń. Kojarzysz?

QUIZ: „Dzieciństwo w PRL”. Niezwykłe smaki. Pamiętacie je? A zdobędziecie 10/10?

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze