QUIZ PRL

QUIZ PRL. To nie były słodycze, a każdy je jadł. Tylko fani łakoci zgarną 15/15

Polskę Ludową wyróżniała na tle innych krajów o fatalnym ustroju zwanych „Demoludami” kategoria „wynalazki i inne cuda”. Gdy w PRL, pod koniec lat 70., dopadł nas nie tylko kryzys gospodarczy, ale przede wszystkim żywnościowy - po wprowadzeniu stanu wojennego (1981) nałożono na nas embargo i zabrakło kakao - zmyślny zespół techników żywienia opracował składy ok. 10 wyrobów czekoladopodobnych. To nie były słodycze, ale każdy je jadł. Polak potrafi!

QUIZ PRL. To nie były słodycze, ale każdy to jadł w PRL-u. Pamiętasz je?

Większość czekoladopodobnych wynalazków w PRL-u nie spotkała się z dobrą oceną testujących. Kilku z nich skończyło w toalecie i długo z niej nie wracali. Zatwierdzono tylko te, które faktycznie, przy przychylnym nastawieniu do wynalazczości, smakowały w pewnej mierze czekoladowo. Czekolada ze względu na obecność masła kakaowego rozpuszcza się w ustach, wyrób czekoladopodobny nie. No i "jeździ po zębach". W wyrobie czekoladopodobnym wyraźnie wyczuwa się oddzielnie tłuszcz, oddzielnie cukier. Ale jeśli nie ma nic, to i wyrób czekoladopodobny znajdzie nabywców. 

Wyroby czekoladopodobne zapełniły dziurę po zaginionych w akcji różnych słodyczach czekoladowych. Ci, którym ten brak rozrywał serce z powodu gorących uczuć do gorącej i każdej innej czekolady, rzucili się na cukierki, tabliczki, tzw. blok orzechowy, ciastka kokosowe w niby czekoladzie itp.

W czasach kryzysu cukrowego i czekoladowego automatycznie uruchomiła się polska przedsiębiorczość. Matki gotowały kajmak i robiły domowe słodkości. Wielu z nas do dzisiaj wspomina je z rozczuleniem. A jak już nie było w ogóle nic, to zawsze zostawała pajda chleba skropiona wodą z kranu i posypana cukrem na kartki z kuchennej cukierniczki. Ten wynalazek dziecięcej wyobraźni zawsze cieszył się powodzeniem. 

QUIZ. Kryzysowe słodycze z dzieciństwa. Pamiętasz słodkości z PRL?

Pytanie 1 z 10
Czekoladopodobne batony miały kolor:
Quiz. Słodycze w PRL-u
Sonda
Tęsknisz za życiem w PRL-u?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze