Jak budować markę - jako programista?

i

Autor: Materiały prasowe

Zarobki w IT

Radzisz sobie z obsługą AI? Możesz zarobić na tym krocie

2023-11-12 12:01

Umiejętność obsługi narzędzi opartych na sztucznej inteligencji staje się coraz bardziej ceniona na rynku pracy, co zauważyć można na portalu bankier.pl. Nowoczesne technologie nie tylko zmieniają oblicze tradycyjnych stanowisk pracy, ale także kreują nowe. Code-collar workers, czyli pracownicy różnych dziedzin, korzystający z AI do wykonywania swoich obowiązków, stają się coraz bardziej poszukiwani.

To już nie tylko programiści cieszą się zainteresowaniem pracodawców, ale także pracownicy z różnych dziedzin - od marketingu i sprzedaży po finanse czy HR, którzy potrafią efektywnie wykorzystać sztuczną inteligencję w codziennych zadaniach. Trend ten jest zauważalny na platformie LinkedIn, gdzie ogłoszenia o pracę wymagające umiejętności z obszaru sztucznej inteligencji lub generatywnej sztucznej inteligencji wzrosły o ponad dwukrotnie w okresie od lipca 2021 r. do lipca 2023 r. Niektóre kraje, takie jak Francja, odnotowały nawet trzykrotny wzrost zapotrzebowania na pracowników korzystających z AI.

Termin "code-collar workers" wyłania się w odpowiedzi na ewoluującą dynamikę rynku pracy. Ci pracownicy różnią się od tradycyjnych fizycznych i umysłowych pracowników umiejętnością efektywnego wykorzystania narzędzi AI. Pozwala im to nie tylko na szybsze i dokładniejsze wykonywanie obowiązków, lecz także na podejmowanie świadomych decyzji biznesowych opartych na danych. W obliczu tego, że ponad 50 proc. firm planuje wdrożenie technologii AI w tym roku, umiejętność pracy z nią staje się kluczowym atutem na rynku pracy.

Marta Zalewska, CEO AI Teammate, agencji tworzącej wirtualnych asystentów pracowników, podkreśla, że rozwój AI zmienia oblicze wszystkich sektorów, co skutkuje rosnącym zapotrzebowaniem na umiejętności związane z tą technologią. Pracownicy, którzy potrafią efektywnie korzystać z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, są aktywnie poszukiwani na rynku pracy, a ich umiejętności coraz bardziej cenione. Dzięki AI mogą oni zwiększać produktywność, szybko analizować dane i wprowadzać innowacyjne rozwiązania.

Eksperci zauważają, że tradycyjne metody rekrutacji, koncentrujące się głównie na edukacji i doświadczeniu, są coraz częściej krytykowane za swoją nieefektywność. Dane z LinkedIn wskazują, że od 2015 roku wymagane umiejętności na poszczególnych stanowiskach zmieniły się o około 25 proc., a ten trend ma się nasilić w wyniku rozwoju sztucznej inteligencji. Zdaniem ekspertów, kluczowe umiejętności, takie jak adaptacja do zmian, elastyczność oraz inteligencja emocjonalna, staną się niezbędne nie tylko dla specjalistów od AI, ale dla wszystkich, którzy będą wykorzystywać te technologie w pracy.

QUIZ PRL. Wszystkich Świętych w PRL - cmentarne mody, nagrobki, kwiaty i znicze

Pytanie 1 z 10
Najczęstszy materiał na nagrobki stosowany w PRL:
Cmentarz Gorzów
Pieniądze to nie wszystko Paweł Borys

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze