Ranking kont oszczędnościowych – marzec 2012

2012-03-27 4:00

W porównaniu do ubiegłego miesiąca zmiany w rankingu kont oszczędnościowych są niewielkie, ale znaczące. W obliczu wejścia w życie przepisów zmieniających naliczanie podatku od zysków kapitałowych, w naszym zestawieniu zwiększa się liczba kont z kapitalizacją miesięczną. Gdzie, dysponując kwotą 10 000 zł, warto założyć rachunek oszczędnościowy?

Czołówka naszego rankingu – w porównaniu do jego poprzedniej edycji nie uległa zmianom. Miejsca na podium zajmują: Deutsche Bank, Polbank EFG i BNP Paribas. Z rankingu zniknęło konto Sezam Oszczędzam Plus Banku BPH (zostało wycofane z oferty banku). Na jego miejsce weszło Konto Oszczędnościowe Idea Banku. Poza ofertą Idea Banku, w naszym zestawieniu zadebiutowało też MeritumKonto Celowe Meritum Banku. To oferta nieco inna od „standardowych” (MeritumKonto Celowe jest przeznaczone do długoterminowego oszczędzania na cel ustalony przez jego posiadacza) kont oszczędnościowych, ale warta zainteresowania.

Pozycję lidera utrzymało db Konto Oszczędnościowe 24h, Deutsche Banku (8,10%). To jednak ostatni moment na skorzystanie z tak korzystnej oferty. Nowi posiadacze konta dbNET mogą założyć tak korzystnie oprocentowane Konto Oszczędnościowe 24h tylko do 31 marca 2012 r.

>>> Sprawdź konta, które dają więcej – pełne porównanie kont osobistych!

Na drugiej pozycji znalazł się Polbank EFG ze swoim Kontem Codzienny Sukces (5,53%).

Na najniższym stopniu podium uplasowało się , czyli Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe BNP Paribas (5,5%) – rekordzista naszych zestawień, który w 2011 r. aż 9 razy zajął pierwsze miejsce w zestawieniu.

Tuż za podium znalazło Konto Oszczędnościowe DnB NORD (6%), w którego przypadku kapitalizacja jest miesięczna.

Zmierzch dziennej kapitalizacji

El Dorado, i nie mam tu na myśli lokaty Polbanku EFG, dla depozytów powoli się kończy. Kapitalizacja miesięczna przyniesie nam odsetki pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych. Na szczęście sporo banków zwiększa oprocentowanie swoich depozytów, a więc i kont oszczędnościowych, tak by wyrównać nam tę „stratę”.

Z 9 na 10 propozycji z dzienną kapitalizacją, dziś pozostało w jedynie 6. Wkrótce zapewne również i ta liczba się zmniejszy. Jeśli planujemy zakładanie rachunku, warto wziąć ten fakt pod uwagę – choć oczywiście zmiana banku w przypadku konta oszczędnościowego nie jest aż tak skomplikowanym procesem jak lokaty. I nie przyniesie nam specjalnie dużych strat w już wypracowanych odsetkach.

Ranking kont oszczędnościowych - kwota 10000 zł
poz. Bank Nazwa produktu Oprocentowanie po podatku
Kapitalizacja
Deutsche Bank db Konto Oszczędnościowe 24H 8,10%*
67,50
Polbank EFG
Konto Codzienny Sukces
5,53%*
47,25
BNP Paribas
Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe
5,50%*
45,83
4 Bank DnB Nord
Konto Oszczędnościowe
6,00%
40,50
5
Credit Agricole
Rachunek Oszczędzam (Codzienne Zyski)
4,05%*
33,75
6
Idea Bank
Konto Oszczędnościowe
4,00%*
33,33
7
Toyota Bank
Konto Oszczędnościowe
4,85%
32,74
8
Meritum Bank
MeritumKonto Celowe
4,75%
31,58
9
BGŻOptima Konto Oszczędnościowe 4,60% 31,05
10
Bank Millennium Konto Oszczędnościowe Codziennie Więcej 3,65%* 30,42
Dane na 9.03.2012, źródło: www.totalmoney.pl oraz strony banków.
* Kapitalizacja dzienna

Kwiecień-plecień, poprzeplata…

Kolejny ranking kont oszczędnościowych najprawdopodobniej będzie już bardziej stonowany, a zmiany comiesięczne stosunkowo mniej gwałtowne, niż ma to miejsce od początku roku, kiedy to banki zaczęły przygotowywać swoje oferty do zbliżających się zmian. Wówczas będzie również większa możliwość przewidywania zmian na rynku depozytów i określenia, co nas czeka w najbliższej przyszłości. W tej chwili to loteria – na szczęście, fakt, że kapitał na koncie oszczędnościowym nie jest „zamrożony” jak na lokacie, daje nam możliwość sprawnej reakcji w przypadku nagłej zmiany w tabeli oprocentowania.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze