Część z nas pewnie pamięta hasło „Październik miesiącem oszczędności”. Można wziąć je sobie do serca i właśnie w październiku założyć lokatę terminową. Żeby ułatwić wybór przygotowaliśmy ranking najlepszych 40 lokat terminowych oferowanych przez polskie banki. Kryterium oceny jak zawsze był zysk „po podatku”, jaki lokata przynosi swojemu posiadaczowi.
Lokaty 1-miesięczne – zmiana na stanowisku lidera
Na najwyższym stopniu na podium pojawiła się lokata 100-dniowa Alior Banku oprocentowana na 6,03% - dzięki temu, że możemy zerwać lokatę w dowolnym momencie bez potrącania odsetek można śmiało umieścić ją w tym zestawieniu. Na drugim miejscu znalazła się Dobolokata Inteligo (3,7%). Na trzecim, uplasował się ubiegłomiesięczny zwycięzca – Polbank EFG i jego Lokata El Dorado (4,5%) a na trzecim - Get Bank i jego Lokata z Codziennym Zyskiem (3,65%). Podobnie jak w poprzednich miesiącach, znaczna większość z lokat 1-miesięcznych to oferty z naliczaniem odsetek na koniec okresu umownego.
>>> Interesują Cię lokaty – sprawdź gdzie dostaniesz najlepszy procent!
Lokaty 3, 6 i 12-miesięczne – zmian też niewiele…
Czołówka zestawienia lokat 3-miesięcznych nie uległa zmianie. Podobnie jak we wrześniu, tak i teraz numerem jeden została, oferowana jedynie klientom otwierającym Konto Zarabiające, Lokata Powitalna Meritum Banku (6,83%). Drugą pozycję utrzymała Lokata na start (6,04%), którą można założyć w Getin Online, a trzecią – Lokata 100-dniowa Alior Banku (6,03%).
Pierwsze miejsce w zestawieniu lokat 6-miesięcznych obronił FM Bank i jego FM Lokata z kapitalizacją dzienną (7,51%). Na miejsce drugie awansował (z szóstej pozycji) Bank Pocztowy z Lokatą Internetową, której oprocentowanie od 3 października zostało podwyższone do 6% (co odpowiada 7,5% na lokacie tradycyjnej). Trzecie miejsce zajął zaś Meritum Bank i Lokata Internetowa z dzienną kapitalizacją (5,87%).
Pierwsze miejsce w rankingu lokat terminowych zawieranych na 12 miesięcy okupuje Lokata z Gwarancją na zmianę przepisów podatkowych Meritum Banku (5,9%). Na drugiej pozycji – ex aequo – znajdują się: FM Bank z FM Lokatą z kapitalizacją dzienną (5,85%) i Idea Bank i jego Lokata Idealna (5,85%). Trzecią pozycję zajęła Dobolokata banku Inteligo (6,9%), a tuż za podium znalazła się najnowsza propozycja depozytowa tego banku – igo lokata. To pierwsza lokata z oferty Inteligo, w przypadku której zakładający ją klient nie musi mieć konta w tym banku. Dodać jeszcze trzeba, że wszystkie lokaty 3, 6 i 12-miesięczne to oferty z dzienną kapitalizacją odsetek.
Co wybrać?
To zależy od tego, na jaki okres chcemy powierzyć nasze pieniądze bankowi. Osoby zainteresowane lokatą zakładaną na krótki okres „skazane są” praktycznie tylko na kapitalizację standardową. Z drugiej strony – w przypadku lokat zakładanych na dłuższe okresy – mamy do czynienia z kapitalizacją dzienną. To drugie rozwiązanie wydaje się być lepsze – zyskiem z lokaty nie musimy dzielić się z fiskusem, a – jak znaki na niebie i ziemi wskazują – sytuacja ta wiecznie trwać nie będzie. Korzystajmy więc, dopóki jeszcze możemy, tym bardziej, że na rynku jest naprawdę z czego wybierać.