Ranking zamożności: 18 miejsce Polski w UE
Europa może być określona jako światowe zagłębie bogactwa. Zróżnicowanie w poziomie życia jest jednak znaczne. Zachód i północ Europy są zdecydowanie zamożniejsze niż wschód i południe.
Dochód rozporządzalny to wskaźnik, który decyduje o możliwościach wydawania i oszczędzania.
Najlepiej pod tym względem wypada w Europie Luksemburg, najsłabiej Albania. Różnica pomiędzy pierwszym i ostatnim krajem zestawienia jest niemal ośmiokrotna.
W rankingu za 2022 r. Polska zajęła 18 miejsce w UE. Wśród środkowoeuropejskich państw UE wyprzedzamy Litwę, Łotwę, Chorwację, Węgry, Rumunię, Słowację i Bułgarię.
Ranking wzrostu dochodu rozporządzalnego – tu jest nieco lepiej
Opublikowany przez euronews ranking uwzględnił również jak zmieniał się dochód rozporządzalny w latach 2017-2022. W tej klasyfikacji Polska zajęła 15 miejsce, minimalnie powyżej średniej dla UE.
Co ciekawe, w rankingu wzrostu na pierwszym miejscu również znajduje się Luksemburg. Mini państwo, będące jednym z finansowych centrów Europy, jest najbogatsze w UE, a w dodatku bogaci się najszybciej.
Ranking pokazuje, że autorytarny eksperyment w Turcji się nie udał
Zestawienie objęło nie tylko państwa UE. Turcja jest jedynym krajem europejskim, który w latach 2017-2022 zanotował obniżenie dochodu rozporządzalnego. W liczbach bezwzględnych jest niewiele lepiej.
Dochód rozporządzalny w Turcji jest mniejszy, niż w jakimkolwiek państwie UE. Poniżej Turcji są tylko Macedonia Północna i Albania.