Karetka pogotowia

i

Autor: ESKA INFO zdjęcie ilustracyjne

Ratownictwo Medyczne w Polsce. Najnowszy RAPORT

2020-05-27 11:33

W dobie epidemii koronawirusa ratownicy medyczni, podobnie jak lekarze czy pielęgniarki, stają na pierwszej linii frontu w walce. Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące sytuacji polskiego ratownictwa w 2019 roku. W sumie z doraźnej pomocy świadczonej w trybie ambulatoryjnym skorzystało blisko 4,6 mln pacjentów.

W 2019 roku w Polsce funkcjonowało ponad 1,5 tys. zespołów ratownictwa medycznego, z czego 369 specjalistycznych i 1 209 podstawowych. Co ważne, od kilku lat zmniejsza się liczba zespołów specjalistycznych na rzecz podstawowych. 

Czytaj również: Jak nas oszukują na zakupach? Federacja Konsumentów walczy z nieuczciwymi producentami

Sonda
Czy uważasz, że bon wakacyjny 1000 plus to dobry pomysł?

- Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy medycznej poza szpitalem osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba wyjazdów/wylotów zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia zmniejszyła się o 52,2 tys. W ramach medycznych czynności ratunkowych wykonano prawie 3,1 mln wyjazdów/wylotów. Najczęściej zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy w domu pacjenta (72,2% przypadków). - pisze GUS w swoi m raporcie. 

Najwyższy wskaźnik liczba zespołów medycznych na 100 tys. osób jest w województwie warmińsko-mazurskim (4,1), a najniższy w województwie wielkopolskim  (3,5). Niepokojący jest jednak poziom zatrudnienia wśród ratowników, w sumie w 2019 roku liczba personelu wchodzącego w skład ratownictwa medycznego wyniosła 12,7 tys. pracowników, co jest wynikiem o 1,1 tys. niższym niż rok wcześniej. Najliczniejszą grupę – ponad 10,3 tys. – stanowili ratownicy medyczni. Ponadto w zespołach pracowało ponad 1,2 tys. pielęgniarek systemu, 0,6 tys. lekarzy systemu i 0,6 tys. innych osób.

Zobacz także: 40 mln zł dla Kół Gospodyń Wiejskich. Jak dostać pieniądze?

Szpitalne oddziały ratunkowe czyli popularne SOR-y to temat rzeka. Pacjenci narzekają na długie godziny oczekiwania na pomoc, która niestety często nie jest właściwa. W sumie w 2019 roku na izbach przyjęć bądź SOR-ach udzielono pomocy medycznej w trybie ambulatoryjnym 4,6 mln osobom.

 

W ośrodku dla uchodźców wykryto koronawirusa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze