Gospodynie uczyły minister lepienia pierogów

i

Autor: Piotr Lampkowski/SUPER EXPRESS Gospodynie uczyły minister lepienia pierogów

5000 plus dla polskich gospodyń! Jak dostać pieniądze? Nowa ustawa

2020-05-27 9:49

Koła Gospodyń Wiejskich mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. To rozwiązanie, które zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, a ostatecznie zostało przygotowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Do rozdania jest 40 milionów złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich. Pula, jaką może otrzymać konkretne koło, zależy od tego, ile pań do niego przynależy. Gdzie i jak można otrzymać gotówkę?

5000 plus - tak nazwać można przygotowaną w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Nowela wchodzi w życie 27 maja 2020 r. Przepisy zakładają przeznaczenie w tym roku 40 milionów złotych na pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich (KGW). Suma od 3 do 5 tys. zł na działalność zarejestrowanego KGW. Kwota zależy od liczby członków organizacji. Ustawa wchodzi w życie w dniu następującym po publikacji w Dzienniku Ustaw.

- Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich ułatwi realizację zadań statutowych i wesprze lokalne społeczności – poinformowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Polecane: Pomysł na firmę - Ekoskrzynka

Nowe przepisy powierzają nadzór nad działalnością kół Pełnomocnikowi Rządu do spraw Lokalnych Inicjatyw Społecznych. Dotychczas nadzór był sprawowany przez Pełnomocnika Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

- Dzięki pomocy finansowej koła gospodyń wiejskich realizują wiele ważnych społecznie projektów. To organizacje intensywnie wspierające rozwój obszarów, na których działają. Oprócz wykonywania swoich zadań statutowych, szerzą ideę wolontariatu i aktywizują lokalne społeczności. Za pomocą rozwiązań ustawowych pomagamy wyzwalać kołom gospodyń wiejskich ich potencjał – mówi wiceminister Anna Gembicka, Pełnomocnik Rządu do spraw Lokalnych Inicjatyw Społecznych.

Uchwalona w listopadzie 2018 r. ustawa o kołach gospodyń wiejskich nadała zarejestrowanym kołom osobowość prawną. Koła Gospodyń Wiejskich otrzymały możliwość ubiegania się o pomoc finansową na realizację zadań, istotnych z punktu widzenia społeczności wiejskich. Warunkiem pomocy finansowej jest rejestracja w Krajowym Rejestrze KGW. W rejestrze znajduje się obecnie ponad 9,1 tys. kół. Kwota pomocy przyznanej kołom wyniosła w 2018 r. 16,5 mln złotych, a w 2019 r. - blisko 30 mln złotych. Tegoroczny limit 40 mln zł umożliwi wsparcie dla około 11,6 tys. kół.

Polecane: Wsparcie dla średnich firm

Wsparcie finansowe jest dysponowane do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosi na stronie ARiMR do 10. dnia każdego miesiąca, według stanu za miesiąc poprzedni, informację o kwocie, na jaką zostały złożone wnioski o przyznanie pomocy.

Sonda
Czy uważasz, że bon wakacyjny 1000 plus to dobry pomysł?
Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego o Pakiecie Edukacyjnym w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze