Fatalne wieści dla spłacających kredyt. Rata może dramatyczne wzrosnąć przez stawki WIBOR

i

Autor: pixabay

Coraz wyższe raty

Raty kredyty w euro i franku w górę. Wszystko przez wzrost stóp procentowych

2022-12-15 10:04

W czwartek Europejski Bank Centralny i Szwajcarski Bank Narodowy mają podnieść koszt pieniądza o 0,50 pkt proc.. To mniej niż na ostatnich posiedzeniach, gdy podwyżka dochodziła do 0,75 pkt proc. Spowolnienie podwyżek nie oznacza wcale końca zacieśnienia polityki pieniężnej. Kolejne podwyżki po prostu będą będą, choć mniejsze niż 0,75 pkt proc. Jakie to ma znaczenie dla Polaków? Droższy pieniądz przekłada się na wzrost rat kredytów mieszkaniowych zaciąganych we frankach szwajcarskich i euro.

Raty kredytów frankowych w górę

W czwartek 15 grudnia 2022 roku  Europejski Bank Centralny i Szwajcarski Bank Narodowy zdecydują o wysokości stóp procentowych. Eksperci prognozują podniesienie stóp o maksymalnie 0,50 pkt proc. Zatem o mniej niż dotychczas o 0,25 pkt. proc. Nie oznacza to jednak końca zacieśniania polityki pieniężnej. Co to oznacza w praktyce dla Polaków? Decyzje wymienionych banków mają wpływ na wzrost rat kredytów zaciągniętych we frankach czy euro. Zatem podwyżki rat dotyczą nie tylko klientów banków, którzy to zadłużyli się w złotówkach, ale i tak zwanych frankowiczów i tych, co wzięli kredyty w euro licząc na to, że w niedalekiej przyszłości będą zarabiać właśnie w tej walucie. 

Po czwartkowej decyzji EBC główna stopa procentowa w strefie euro wynosić będzie 2,5 proc., depozytowa zaś 2 proc. W przypadku Szwajcarów łącznie ich główna stopa może w tym cyklu dojść do 1,25-1,50 proc.

Źródło: businessinsider.pl

Sonda
Brałeś kredyty w 2020 roku?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Najnowsze