Stan wyjątkowy. Straż Graniczna wydała ponad 170 pozwoleń na wjazd do strefy

i

Autor: TEM Stan wyjątkowy. Straż Graniczna wydała ponad 170 pozwoleń na wjazd do strefy

Rekompensaty za stan wyjątkowy. Znamy założenia projektu

2021-09-08 11:34

Gastronomia i hotele, które musiały wstrzymać działalność przez stan wyjątkowy, dostaną rekompensaty. Rząd chce im płacić równowartość 65 procent średniego miesięcznego przychodu, liczonego z czerwca, lipca i sierpnia 2021 roku. Rząd planuje przyjąć ustawę o rekompensatach w III kwartale tego roku. Jak wynika z wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, projekt odpowiedniej ustawy opracuje MSWiA.

Grupami objętymi rekompensatami mają być przedsiębiorcy i rolnicy świadczący usługi hotelarskie w rozumieniu ustawy o usługach hotelarskich oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie gastronomii. Jak stwierdza się we wpisie, będą grupami usługodawców najmocniej dotkniętych ograniczeniami na terenach, na których został ogłoszony stan wyjątkowy, na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.

Rekompensata ma wynosić 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy ze świadczonych usług czy prowadzonej działalności w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r. na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

Karpacz 2021 - Adam Abramowicz: Rzecznik MŚP ocenia Nowy Ład

W przypadku nieprowadzenia działalności w którymkolwiek z tych miesięcy do wyliczenia kwoty przyjmuje się wartość zero. W przypadku przedłużenia stanu wyjątkowego albo jego zniesienia przed upływem 30 dni, wysokość rekompensaty będzie ustalana proporcjonalnie - wskazano we wpisie.

Sonda
Czy zgadzasz się z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią?

- Chcemy, by jak najszybciej te pieniądze dotarły do przedsiębiorców - mówił premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek, gdy zapowiadał wypłatę rekompensat. - Przedsiębiorcy będą mieli skompensowane swoje straty i chcemy w błyskawiczny sposób wprowadzić te regulacje i skierować do Sejmu ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców w sposób natychmiastowy - zapewniał premier.

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni i obowiązuje w 183 miejscowościach przygranicznych.

"Wsłuchaliśmy się w głos przedsiębiorców". Kościński o zmianach w Polskim Ładzie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze