Grupami objętymi rekompensatami mają być przedsiębiorcy i rolnicy świadczący usługi hotelarskie w rozumieniu ustawy o usługach hotelarskich oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie gastronomii. Jak stwierdza się we wpisie, będą grupami usługodawców najmocniej dotkniętych ograniczeniami na terenach, na których został ogłoszony stan wyjątkowy, na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.
Rekompensata ma wynosić 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy ze świadczonych usług czy prowadzonej działalności w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r. na obszarze objętym stanem wyjątkowym.
W przypadku nieprowadzenia działalności w którymkolwiek z tych miesięcy do wyliczenia kwoty przyjmuje się wartość zero. W przypadku przedłużenia stanu wyjątkowego albo jego zniesienia przed upływem 30 dni, wysokość rekompensaty będzie ustalana proporcjonalnie - wskazano we wpisie.
- Chcemy, by jak najszybciej te pieniądze dotarły do przedsiębiorców - mówił premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek, gdy zapowiadał wypłatę rekompensat. - Przedsiębiorcy będą mieli skompensowane swoje straty i chcemy w błyskawiczny sposób wprowadzić te regulacje i skierować do Sejmu ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców w sposób natychmiastowy - zapewniał premier.
Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni i obowiązuje w 183 miejscowościach przygranicznych.
"Wsłuchaliśmy się w głos przedsiębiorców". Kościński o zmianach w Polskim Ładzie