Elektrownia jądrowa

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Globalne ocieplenie

Rekordowy poziom CO2 w atmosferze. Tak źle nie było od… 14 milionów lat

2023-12-17 18:00

Dwutlenek węgla po raz ostatni osiągnął obecny poziom stężenia w atmosferze ok. 14 mln lat temu. Wcześniej sadzono, że jest najgorzej od kilku milionów lat. Publikacja czasopisma „Science” może niepokoić.

Globalne ocieplenie - zespół 80 naukowców z wynikami badań, które dają do myślenia

Grupa 80 naukowców z różnych krajów przeanalizowała dane z ostatnich kilkudziesięciu milionów lat. Okazało się, że w kwestii stężenia dwutlenku węgla, jest najgorzej od 14 milionów lat.

Walka z globalnym ociepleniem to nie jest przesada wymyślona przez znudzonych ekologów. Wygląda na to, że działalność człowieka powoduje następstwa, które są czymś więcej niż tylko przejawem naturalnych cykli klimatycznych.

Globalne ocieplenie - 200 lat, które odmieniło klimat

Od czasów Grecji i Rzymu, aż do XVIII wieku, stężenie dwutlenku węgla było na poziomie 280 ppm. Obecnie ta wartość osiągnęła 420 ppm. Suche dane niekiedy mówią więcej niż esej.

Metan z okolic Grenlandii – bomba z opóźnionym zapłonem

Dwutlenek węgla nie jest jedynym gazem cieplarnianym. Znacznie groźniejszy jest metan (kilkadziesiąt razy silniejszy efekt cieplarniany niż CO2), którego znaczne ilości są uwięzione pod topniejącymi lodami w okolicach Grenlandii. Jeśli współczesna walka z globalnym ociepleniem się nie uda, to prawdziwe klimatyczne sensacje mogą dopiero nastąpić.

Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber

QUIZ PRL. Superbohaterowie popkultury PRLu

Pytanie 1 z 10
Rockowy zespół Kryzys w utworze "Telewizja" porównał kapitana Klossa do:
QUIZ Superbohaterowie PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze