Remont w Hucie Miedzi KGHM zakończony przed czasem!

i

Autor: Materiały Prasowe

Remont w Hucie Miedzi KGHM zakończony przed czasem!

2020-10-06 0:00

KGHM może pochwalić się kolejnym sukcesem. Mimo pandemii i związanych z tym zagrożeń oraz obostrzeń, praca w spółce idzie sprawnie. Przykład? We wrześniu, przed terminem zakończono remont w Hucie Miedzi „Głogów I”, a zaoszczędzony dzięki temu czas przełoży się na wyższą produkcję. Głogowska „Jedynka” dziś pracuje efektywniej niż kilka miesięcy temu.

Zakład w Głogowie, należący do grupy KGHM Polska Miedź S.A., to nowoczesna huta, która spełnia wszelkie standardy. Aby je zapewnić, niezbędne są prace remontowo – modernizacyjne, które najlepiej jest przeprowadzić w okresie letnim. W tym roku czas remontu okazał się również kluczowym ze względu na pandemię. Na szczęście dziś, dzięki znakomitej organizacji,  zaangażowaniu i profesjonalizmowi wszystkich wykonawców zewnętrznych oraz pracowników głogowskiej huty, można ogłosić sukces. Planowany postój remontowy w HMG I zakończył się wcześniej niż pierwotnie planowano!

HISTORYCZNA PRZEBUDOWA

Był to pierwszy i wyjątkowy postój remontowy zmodernizowanej głogowskiej „Jedynki”. Zakład pracował nieprzerwanie od 15 października 2016 r. 28 czerwca tego roku ciąg technologiczny pieca zawiesinowego został zatrzymany, a pieca elektrycznego - dzień później. Ten remont przeszedł do historii Huty Miedzi „Głogów” nie tylko dlatego, że był pierwszy po zmianie technologii (przejście z pieców szybowych na piec zawiesinowy), ale również przez to, że został przeprowadzony podczas pandemii. Zanim się rozpoczął, pojawiło się sporo obaw. Czy wykonawcy będą właściwie przygotowani do pracy w szczególnych warunkach? Jak na postęp prac wpłyną ewentualne braki dostaw, kłopoty z prefabrykacjami i zamknięte granice, wynikające z wcześniejszego lockdown’u? Okazało się, że obawy te były nieuzasadnione. Oczywiście nie obyło się bez niespodziewanych wyzwań, jednak zespół koordynujący poradził sobie ze wszystkimi, na bieżąco rozwiązując problemy.

ZESPÓŁ NA SZÓSTKĘ

Historyczny postój remontowy w głogowskiej „Jedynce” był olbrzymim i skomplikowanym przedsięwzięciem. Remont przeszły główne agregaty hutnicze oraz urządzenia i instalacje towarzyszące. Oba piece – zawiesinowy i elektryczny, należą do największych na świecie! W pracach remontowych brało udział ponad 900 osób zatrudnionych przez firmy zewnętrzne oraz kilkuset pracowników huty. Wszystkim trzeba było zapewnić odpowiednie warunki pracy. Na szczęście załoga i wykonawcy zewnętrzni zdali ten trudny test na szóstkę. Dzięki ich odpowiedzialności, zdyscyplinowaniu oraz wysiłkom pracowników huty, udało się uniknąć większej liczby incydentów, w tym, co bardzo istotne, związanych z COVID-19. Gdyby się pojawiły, groziłoby to zatrzymaniem prac na długie tygodnie. Zaangażowanie, profesjonalizm, świetna organizacja pracy i sprawna współpraca wszystkich wykonawców zewnętrznych i służb Huty uczestniczących w przedsięwzięciu dały wymierne korzyści i udowodniły, że nawet w tak trudnych i nietypowych warunkach możliwe jest terminowe i skuteczne realizowanie planów.

JAK PRZEBIEGAŁY PRACE?

Inaczej niż planowano. Przede wszystkim z powodu pandemii i związanych z nią problemów planowany postój przesunięto o miesiąc. Nie był to jednak stracony czas. Wykorzystano go na dokładną organizację całości zadań oraz potwierdzenie dostępności firm zewnętrznych i materiałów. Przyszłość pokazała, że była to dobra decyzja. Sam remont również przebiegał inaczej niż zwykle. Cykliczne narady remontowe odbywały się z wykorzystaniem komunikatorów internetowych, a załoga i wykonawcy zewnętrzni oczywiście pracowali w maskach ochronnych. Plan udało się zrealizować w 110 procentach. Oprócz prac remontowych  przeprowadzono również szereg prac poprawiających funkcjonowanie Huty, na przykład modernizację pieca zawiesinowego, pieca elektrycznego oraz kotła odzysknicowego. Zobacz jak przebiegał remont! Zasubskrybuj kanał KGHM na YouTube!

Weź udział w głosowaniu na Ambasadora Polski 2020 na https://ambasadorpolski.se.pl/

FINISZ PRZED CZASEM

Sytuacja, przed którą stanęła załoga Huty oraz uczestniczący w remoncie wykonawcy zewnętrzni, była wyjątkowa i choć prace przebiegały w dużo trudniejszych warunkach niż zwykle, wszyscy wykonali zadanie celująco. Dzięki wspólnemu wysiłkowi załogi i wykonawców zewnętrznych przyspieszono uruchomienie agregatów ciągu technologicznego. Piec zawiesinowy wznowił produkcję 8 dni przed pierwotnie planowanym czasem, a piec elektryczny aż 10 dni przed planowanym terminem! 17 września odbył się pierwszy pełny spust żużla z pieca zawiesinowego do pieca elektrycznego. Trzy dni później podano również koncentrat do pieca prażalniczego i produkcja w głogowskiej Hucie ruszyła pełną parą.

Inwestycje w nowe technologie

Huta Miedzi Głogów I w 2016 r. przeszła gruntowną przebudowę. Jeden nowoczesny piec zawiesinowy zastąpił wówczas trzy piece szybowe, które zostały wygaszone. Latem po raz pierwszy remontowany był czteroletni piec zawiesinowy, jego ciąg technologiczny, w tym m.in. piec elektryczny.

 PARTNEREM MATERIAŁU JEST 

KGHM Logo

i

Autor: Materiały Promocyjne
Najnowsze