Renta alkoholowa idzie w górę

i

Autor: Shutterstock

Świadczenia z ZUS

Renta alkoholowa. Ile wynosi i komu przysługuje?

2024-09-03 18:02

Świadczenie przyznawane osobom niezdolnym do pracy z powodu uzależnienia od alkoholu określane jest potocznie rentą alkoholową. Przyznanie renty alkoholowej wymaga spełnienia konkretnych warunków. Kto może się starać o rentę alkoholową? Ile można dostać?

Co to jest renta alkoholowa?

Renta alkoholowa, wypłacana przez ZUS, skierowane jest do osób które w wyniku choroby alkoholowej straciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej. Co ważne - sama choroba alkoholowa nie uprawnia do pobierania świadczenia. O rentę mogą się ubiegać osoby, u których wystąpiły schorzenia będące jej skutkiem. Do tych mogą należeć między innymi zespół Ortella (nazywany obłędem alkoholowym) czy zapalenie trzustki. Podstawowym warunkiem przyznania renty alkoholowej jest  orzeczenie lekarskie potwierdzające niezdolność do pracy. Niezdolność do pracy powinna wystąpić podczas okresów składkowych lub nieskładkowych, jak to określa ustawa emerytalna lub w ciągu 18 miesięcy po ich zakończeniu. 

Dla kogo renta alkoholowa?

Wyniszczenie organizmu, które spowodowało całkowitą lub częściową niezdolność do pracy, nie jest  jedynym kryterium, które należy spełnić, by móc ubiegać się o świadczenie. Renta alkoholowa może zostać przyznana po spełnieniu warunków:

  • uzyskanie orzeczenia o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy
  • osiągnięcie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, który jest zależny od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy
  • wykazanie, że niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych, określonych w przepisach.
  • decyzja o przyznaniu renty podejmowana jest przez orzecznik oraz komisję lekarską. Może być ona przyznana na określony czas lub bezterminowo.

Ile wynosi renta alkoholowa w 2024 roku?

Renta alkoholowa co roku jest waloryzowana, od 1 marca 2024 wynosi:

  •  1780,96 zł brutto - gdy wystąpiła całkowita niezdolność do pracy 
  •  1335,72 zł brutto - gdy wystąpiła częściowa niezdolność do pracy.

Renta alkoholowa - konieczny wniosek

Wniosek o rentę alkoholową należy złożyć do ZUS: osobiście, pocztą lub przez Internet. Jeżeli wybieramy formę elektroniczną, korzystamy z serwisu  PUE ZUS, zakładamy tam konto lub się logujemy. Następnie na stronie wybieramy zakładkę „Złożenie dokumentu” ERN i wypełniamy formularz, a także wskazujemy sposób odbioru decyzji. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie wniosku dostępnego pod zakładką „Złożenie dokumentu ZUS ERP-6". Dokumenty określające czas zatrudnienia, stan zdrowia, a także wysokość wynagrodzeń trzeba dostarczyć pocztą lub osobiście w placówce ZUS.

QUIZ PRL: Alkohol i kultura picia w PRL-u. Co z tego pamiętasz?
Pytanie 1 z 9
Podziemna ulotka rozpowszechniana w stanie wojennym głosiła:
FORUM EKONOMICZNE 2024 - Radosław Nielek NASK dyrektor

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze