Spis treści
- Renta rodzinna wypadkowa
- Renta odszkodowawcza
- Wysokość renty odszkodowawczej
- Renta alimentacyjna (odszkodowawcza)
Renta rodzinna wypadkowa
Jest to świadczenie wypłacane przez ZUS, przysługujące bliskim osoby zmarłej wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Do renty rodzinnej wypadkowej mają prawo:
- wdowa lub wdowiec,
- dzieci własne,
- dzieci drugiego małżonka, wnuki – przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, rodzeństwo i inne dzieci,
- rodzice.
Do renty rodzinnej wypadkowej nie mają prawa dzieci, które były wychowywane i utrzymywane w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.
Do renty rodzinnej wypadkowej mają też prawo członkowie rodziny rencisty, który:
- pobierał rentę z tytułu wypadku w drodze do lub z pracy i zmarł po 2002 r. wskutek takiego wypadku,
- pobierał rentę z tytułu wypadku w szczególnych okolicznościach lub z tytułu choroby zawodowej pozostającej w związku ze szczególnymi okolicznościami i zmarł po 2002 r. wskutek takiego wypadku lub choroby zawodowej.
Należy również spełnić jeden ważny warunek – osoba, która zmarła miała w chwili śmierci ustalone prawo do:
- emerytury
- renty z tytułu niezdolności do pracy
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego
- zasiłku przedemerytalnego
- świadczenia przedemerytalnego
- albo spełniała warunki wymagane do uzyskania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.
Renta rodzinna wypadkowa wynosi:
- 85 proc. świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba,
- 90 proc. świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby,
- 95 proc. świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.
Podstawą obliczenia wysokości renty rodzinnej wypadkowej jest renta dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Obecnie najniższa gwarantowana renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa to 1906,13 zł
Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową to 1429,60 zł
Czytaj także: Renta za Covid-19. Komu ZUS przyzna pieniądze?
Renta odszkodowawcza
Gdy poszkodowany w wypadku samochodowym nie może powrócić do życia zawodowego już nigdy lub tylko przez jakiś czas, ma prawo do renty z OC sprawcy wypadku.
Z ubezpieczenia OC sprawcy poszkodowani mogą starać się np. o zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, zadośćuczynienie i o rentę.
Kiedy poszkodowanemu w wypadku przysługuje renta? Renta przysługuje poszkodowanemu, gdy utracił on całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, a także zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły możliwości finansowe.
Firma ubezpieczeniowa będzie zobowiązana do wypłaty świadczenia w trzech sytuacjach:
- Potrzeby finansowe poszkodowanego zwiększyły się z uwagi na konieczność opłacenia leczenia, rehabilitacji czy specjalnej diety – wypłacana przez ubezpieczyciela kwota powinna pokryć też koszty dojazdów do placówek medycznych czy zakupu leków,
- Poszkodowany utracił częściowo lub całkowicie zdolność do pracy zarobkowej – renta ma pokryć część (lub całość) dochodów, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie uległ wypadkowi,
- Zmniejszyły się widoki poszkodowanego na przyszłość – nie będzie mógł podjąć pracy w zawodzie, do wykonywania którego się przygotowywał.
Aby poszkodowany otrzymał od firmy ubezpieczeniowej rentę, wystarczy, że uwiarygodni np. utratę zdolności do pracy zarobkowej przez przedstawienie dokumentacji medycznej i opinii lekarzy specjalistów.
Kapitalizacja renty powypadkowej jest to jednorazowe odszkodowanie zamiast renty. Jest to możliwe np. gdy poszkodowany:
- stał się inwalidą, a otrzymanie jednorazowego odszkodowania pozwoli mu wykonywać inny zawód,
- chce zakupić nieruchomość i uzyskiwać z niej dochód,
- chce rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej i w związku z tym potrzebuje kapitału.
Wysokość renty odszkodowawczej
Wysokość renty wypłacanej przez firmę ubezpieczeniową to najczęściej różnica pomiędzy dochodami uzyskiwanymi przez poszkodowanego przed wypadkiem powodującym szkodę a dochodami po wypadku.
Osoby, które w wyniku wypadku częściowo lub całkowicie straciły zdolność do pracy, mogą otrzymać rentę z ZUS. Kwota tego świadczenia najczęściej jest odejmowana od wynagrodzenia osiąganego przed wypadkiem, a powstałą różnicę rekompensuje tzw. renta uzupełniająca wypłacana przez firmę ubezpieczeniową.
Aby ustalić wysokość renty wyrównawczej, którą będzie wypłacał ubezpieczyciel sprawcy wypadku, osobę poszkodowaną musi zbadać lekarz orzecznik ZUS, który orzeknie, czy niezdolność poszkodowanego do pracy jest całkowita czy częściowa. Wtedy ZUS wyliczy rentę.
Wysokość renty skapitalizowanej, czyli odszkodowania jest wynikiem negocjacji między ubezpieczycielem i poszkodowanym.
Renta alimentacyjna (odszkodowawcza)
Wypłaca ją ubezpieczyciel rodzinie poszkodowanego, który zginął w wypadku, a w chwili wypadku miał na utrzymaniu najbliższych.
Wysokość tej renty jest ustalana indywidualnie dla każdej osoby uprawnionej do jej pobierania.
Mogą ją otrzymać:
- osoby, względem których na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny – przede wszystkim dzieci, niekiedy również małżonek, rodzice czy rodzeństwo,
- osoby, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania – np. konkubent lub konkubina.
Wysokość renty alimentacyjnej jest uzależniona od wysokości alimentów, które były wypłacane lub byłyby wypłacane, gdyby osoba zobowiązana do alimentów żyła. Renta alimentacyjna jest wypłacana co miesiąc przez okres prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego.
Renta alimentacyjna jest świadczeniem odszkodowawczym, które ma na celu zrekompensowanie osobie uprawnionej szkody poniesionej w wyniku śmierci osoby zobowiązanej do alimentów. Renta alimentacyjna nie jest świadczeniem rentowym, nie ma charakteru stałego i nie jest pobierana z ubezpieczenia społecznego.
Renta alimentacyjna przysługuje na podstawie art. 446 § 2 Kodeksu cywilnego.
Aby uzyskać pieniądze od ubezpieczyciela poszkodowany musi złożyć do niego odpowiedni wniosek o rentę alimentacyjną.