Wdowa

i

Autor: Shutterstock

Finanse seniorów

Renta wdowia dla rolników. Komu KRUS wypłaci nowe świadczenie?

2025-03-12 5:01

Od 1 stycznia rolnicy mogą ubiegać się o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty nowego świadczenia ruszą już w lipcu. Renta wdowia to nowe świadczenie, które umożliwia jednoczesną wypłatę renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz własnej emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, czyli zbiegu świadczeń. Kto dokładnie jest uprawniony do jej otrzymania?

Super Biznes SE Google News

Co to jest renta wdowia?

Renta wdowia łączy świadczenie po zmarłym współmałżonku, czyli rentę rodzinną i własne świadczenie. Jeśli wdowa lub wdowiec ma prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia (np. emerytury rolniczej), to od 1 lipca 2025 r. może otrzymać:

* 100 proc. renty rodzinnej oraz 15 proc. własnego świadczenia, albo

* 100 proc. własnego świadczenia oraz 15 proc. renty rodzinnej.

Od 1 stycznia 2027 r. otrzymasz nie 15 proc., ale 25 proc. drugiego świadczenia.

Ważne!

Prawo do renty rodzinnej i do własnej emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy nie musi być ustalone w tym samym organie rentowym. Każdy z organów (KRUS, ZUS, WBE, BESW, ZER MSWiA) może ustalić prawo do poszczególnych świadczeń, a zbieg świadczeń może przysługiwać.

Kto może otrzymać rentę wdowią?

Możesz pobierać świadczenia w zbiegu, jeżeli jesteś wdową lub wdowcem i spełniasz łącznie poniższe warunki:

* masz co najmniej 60 lat (jeśli jesteś kobietą) i 65 lat (jeśli jesteś mężczyzną),

* do dnia śmierci Twojego małżonka pozostawałaś/pozostawałeś z nim we wspólności małżeńskiej,

* nabyłaś/nabyłeś prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia przez Ciebie 55 lat (jeśli jesteś kobietą) lub 60 lat (jeśli jesteś mężczyzną),

* nie pozostajesz obecnie w związku małżeńskim.

Jak ubiegać się o rentę wdowią?

Aby dostać rentę wdowią musisz złożyć wniosek. Możesz to zrobić:

* osobiście,

* za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym,

* przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS-ePUAP,

* w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy też podpisem zaufanym,

- w dowolnej jednostce organizacyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Oddziale Regionalnym lub Placówce Terenowej).

Jeśli masz prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, to do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną nie musisz dołączać żadnych dokumentów.

Ale jeśli dotychczas wdowa lub wdowiec nie złożyli wniosku o świadczenie (rentę rodzinną lub własne świadczenie), które to KRUS mógłby wypłacać łącznie z rentą rodzinną, to trzeba złożyć wniosek. Dołączyć do niego należy dokumenty niezbędne do jego rozpatrzenia.

Maksymalna wysokość renty wdowiej

Wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu, nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury. Najniższa emerytura wynosi obecnie (od 1 marca 2025 r. do 28 lutego 2026 r.) - 1 878,91 zł brutto, jej trzykrotność wynosi 5636,73 zł.

Ważne!

Jeżeli wdowa lub wdowiec ma prawo do świadczenia emerytalno-rentowego z KRUS i z innego organu rentowego wniosek o rentę wdowią może złożyć w dowolnym organie rentowym (także w KRUS). Wówczas organy rentowe we własnym zakresie pozyskają informacje o świadczeniu z innego organu. Osoby uprawnione do świadczeń z dwóch organów rentowych mogą same zdecydować, do którego z nich chcą złożyć wniosek o rentę wdowią.

Paweł Gancarz Mikołajki 2025
QUIZ PRL. Wszystko o Violetcie Villas. Jesteś ekspertem czy tylko fanem? Rozwiąż quiz!
Pytanie 1 z 10
Kto odkrył talent młodej Czesławy (później znanej jako Violetta Villas) w szkole muzycznej?
Violetta Villas

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze