
Renta wdowia wywołała burzę
Od 1 lipca 2025 roku ruszyły wypłaty renty wdowiej, wzbudzając ogromne zainteresowanie. ZUS otrzymał już ponad milion wniosków, a w pierwszym dniu wypłacił 317 mln zł. Jednak radość z nowego świadczenia została zakłócona przez pozew złożony przez inicjatywę "Rodzice solo – kontra".
Samotne matki zarzucają, że renta wdowia, przyznawana wyłącznie osobom owdowiałym, dyskryminuje je ze względu na stan cywilny. Skargę skierowano do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Samotne matki oburzone: "Porzucił was mąż? To klepcie biedę!"
Na Facebooku inicjatywa "Rodzice solo – kontra" wyraża swoje oburzenie, pisząc: "Jeśli mężczyzna was opuścił, polskie państwo uznaje, że nie zasługujecie na żadną pomoc na starość. Nawet jeśli przez całe życie samodzielnie wychowywałyście dzieci, pracowałyście i odprowadzałyście składki rentowe, nie możecie liczyć na wsparcie w formie renty na wypadek samotności na starość".
Kobiety wyliczyły, że samotne seniorki, które nigdy nie wyszły za mąż, zostały porzucone lub odeszły z powodu przemocy, stracą średnio 250 tys. zł ze składek rentowych. Członkinie stowarzyszenia zarzucają polityczkom Lewicy "arogancję", a jedna z nich w rozmowie z "Faktem" stwierdziła, że "ta sytuacja narusza nie tylko zasadę równości, ale także podstawowe prawa człowieka".
Ministerstwo Rodziny: Renta rodzinna to nie "proste przeniesienie emerytury"
Serwis next.gazeta.pl poprosił Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o komentarz do zarzutów samotnych matek. W przesłanym redakcji stanowisku resort podkreślił, że "świadczenia emerytalno-rentowe w Polsce są ściśle powiązane z indywidualnym przebiegiem ubezpieczenia konkretnej osoby i wynikają z jej własnego udziału w finansowaniu systemu ubezpieczeń społecznych".
Ministerstwo zaznaczyło również, że system ten, oparty na składkach ubezpieczonych i pracodawców, nie przewiduje dziedziczenia emerytur ani dowolnego kształtowania zasad wypłaty świadczeń w oderwaniu od tych fundamentalnych reguł.
Resort wyjaśnił, że "renta rodzinna, potocznie nazywana 'rentą wdowią', nie jest w rzeczywistości prostym przeniesieniem emerytury po zmarłym współmałżonku, lecz odrębnym świadczeniem o charakterze alimentacyjnym, którego celem jest zabezpieczenie członków rodziny zmarłego – w tym wdów i wdowców – którzy utracili środki utrzymania".
Jakie wsparcie dla samotnych matek?
Ministerstwo Rodziny zwróciło uwagę, że system zabezpieczenia społecznego w Polsce jest wielopłaszczyznowy i obejmuje zarówno świadczenia oparte na składkach (emerytury i renty), jak i instrumenty o charakterze socjalnym, które nie są uzależnione od historii ubezpieczeniowej. Wśród nich wymieniło świadczenie wychowawcze 800+, świadczenia z funduszu alimentacyjnego czy dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu samodzielnego wychowywania dziecka.
Dodatkowo, każda rodzina wychowująca co najmniej troje dzieci, niezależnie od jej modelu, może korzystać z Karty Dużej Rodziny.