Renta wdowia – ile wynosi nowe świadczenie?
Renta wdowia to forma renty rodzinnej. Można ją będzie pobierać z ZUS także wtedy, gdy następuje tak zwany zbieg świadczeń – informuje forsal.pl. Uprawnionym będzie przysługiwać w wysokości 100 proc. dotychczasowego świadczenia własnego i 15 proc. renty rodzinnej lub 15 proc. dotychczasowego świadczenia i 100 proc. renty rodzinnej. Renta wdowia nie może być wyższa niż trzykrotność najniższej emerytury. Pierwsze wypłaty nowego świadczenia będą w lipcu 2025 roku.
Wdowia renta w zbiegu z innymi świadczeniami
Aby otrzymać rentę wdowią w zbiegu z rentą rodzinną musisz spełnić następujące warunki:
* mieć co najmniej 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna),
* do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (jeśli jesteś mężczyzna),
* nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.
Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną ustaje z dniem poprzedzającym dzień, w którym zawrze się nowy związek małżeński.
Konieczny wniosek do ZUS
Wzór wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r. na stronie internetowej ZUS i w każdej placówce Zakładu.
Jeśli masz prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, to do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną nie musisz dołączać żadnych dokumentów.
Osoba, która dotychczas nie złożyła wniosku o świadczenie (rentę rodzinną lub własne świadczenie), które może być wypłacane w zbiegu, powinna do składanego wniosku dołączyć dokumenty niezbędne do jego rozpatrzenia, np. wymagane obecnie przy staraniach o rentę rodzinną na dotychczasowych zasadach. Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną ZUS przyzna od miesiąca, w którym złożony zostanie wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
Świadczenia w zbiegu z rentą rodziną
1. renta rodzinna i własne świadczenie.
2. emerytury i świadczenia specjalne wraz z wdowią rentą.
3. renta rodzinna oraz prawo do świadczeń tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Polecany artykuł: