Dokonano NIESAMOWITEGO przeszczepu! Po raz pierwszy ludzki organizm nie odrzucił nerki świni/ zdj poglądowe

i

Autor: deborabalbes / CC0 / pixabay.com Dokonano NIESAMOWITEGO przeszczepu! Po raz pierwszy ludzki organizm nie odrzucił nerki świni/ zdj poglądowe

Resort zdrowia wprowadza nowy zawód! Sprawdź, czy masz kwalifikacje

2021-07-20 10:06

Chirurgiczny asystent lekarza to nowy zawód utworzony decyzją resortu zdrowia. W tej roli odnaleźć się mają chętni ratownicy medyczni i pielęgniarki. Wszystko po to, by odciążyć lekarzy i skrócić kolejki do zabiegów.

Nowy zawód miałby być uzyskiwany jako specjalizacja przez odpowiednio przeszkolone pielęgniarki i ratowników medycznych. Asystent skupi się na prostszych czynnościach przed- i pooperacyjnych. Lekarze zyskają tym samym więcej swobody, a pacjenci krótsze kolejki do zabiegu.

"Chirurgiczny asystent lekarza byłby przygotowany merytorycznie i praktyczne do wykonywania określonych czynności przedoperacyjnych, którymi nie musiałby się zajmować już lekarz" - uzasadnia Ministerstwo Zdrowia.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Resort zdrowia tłumaczy, że asystenci chirurga pomogą walczyć z deficytem specjalistów. „Obecnie odczuwalny jest znaczny deficyt chirurgów ogólnych, a średnia wieku aktywnych zawodowo lekarzy wynosi 60 lat. Chirurgiczni asystenci lekarzy będą posiadali wiedzę i umiejętności praktyczne pozwalające na skuteczną pomoc i asystę podczas zabiegów operacyjnych oraz prowadzenia leczenia chorych przebywających w warunkach szpitalnych oddziałów pod ścisłym nadzorem lekarza specjalisty. Rozwiązanie to spowoduje, iż system opieki zdrowotnej wzbogaci się o wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną" – czytamy.

Sonda
Czy zdążyłeś się już zaszczepić przeciw Covid-19?

Sami chirurdzy podchodzą do pomysłu z mniejszym entuzjazmem. Tłumaczą, że lekarz uczy się co najmniej siedem lat, zanim podejdzie do stołu operacyjnego, a po ukończeniu specjalizacji ma za sobą zwykle co najmniej 12 lat nauki zawodu. Ich zdaniem powierzanie asystentom czynności zarezerwowanych dziś dla lekarzy jest niebezpieczne dla pacjenta.

Tak tanie czereśnie tylko w Biedronce. Nie uwierzysz, ile zapłacisz za kilogram!

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze