Choć minął rok, dopiero niedawno, z końcem wakacji, rynek bankowych rozwiązań ruszył z kopyta. Swoje projekty zademonstrowały m.in Pekao S.A., PKO BP, BNP Paribas i mBank. Pojawił się też pierwszy polski startup, który wykorzystuje możliwości zapewniane przez otwartą bankowość do weryfikacji tożsamości - Authologic.
ZOBACZ TEŻ: Pracujesz na śmieciówce? Dostaniesz mniej pieniędzy
- Według badania przeprowadzonego przez Mastercard, aż 72 proc. klientów banków w Polsce czeka na rozwiązania związane z otwartą bankowością - mówi Krzysztof Pulkiewicz, prezes banqUP, platformy pozwalającej bankom i firmom technologicznym na szybszą integrację z bankowymi API w Polsce i w całej Europie. - Coraz większa liczba rozwiązań, to w tym kontekście spełnienie oczekiwań klientów - dodaje.
Najpopularniejszym, oferowanym już przez szereg banków rozwiązaniem jest wciąż multibankowość - czyli dostęp do rachunków w wielu bankach, z poziomu jednego konta klienta w wybranym banku. W Polsce takie usługi oferuje już m.in - PKO BP, Pekao SA., Santander Bank, Alior Bank, ING i Millenium Bank.
Kredyty szybciej i bezpieczniej
Skrócenie procesu kredytowego lub pożyczkowego do nawet kilkunastu minut jest jednym z zastosowań otwartej bankowości. Jest możliwe dzięki udostępnieniu za zgodą klienta danych z jego banku lub banków. Rozwiązanie takie oferują mBank i Bank Millenium, które pobierają dane o zarobkach z kont użytkowników ubiegających się o kredyt. BNP Paribas również pozwala na ubieganie się o kredyt posiadaczom kont w innych bankach i dzięki open banking - uzupełnia automatycznie formularze ich danymi. Wciąż na tym polu nie pojawiły się jeszcze rozwiązania pochodzące od firm pożyczkowych.
Potwierdzanie tożsamości i bankowość kontekstowa
Potwierdzenie tożsamości klienta przy użyciu jego bankowego loginu jest kolejnym rozwiązaniem opartym na otwartej bankowości, które powoli zdobywa popularność. Na podpisywanie umów za pomocą bankowych danych będzie pozwalał polski startup Authologic, który wystartował w zeszłym tygodniu. Aplikacja Voom pozwalająca m.in na korzystanie z różnych usług carsharingowych, potwierdzać będzie tożsamość użytkownika właśnie dzięki Authologic.
- Dane bankowe pojawiają się tam, gdzie ich do tej pory nie było - mówi Krzysztof Pulkiewicz z banqUP. - Gdy chcę wynająć samochód, wypożyczalnia sprawdza moją tożsamość nie na podstawie skanu dowodu, a moich danych bankowych. Nie blokuje środków na mojej karcie, ale sprawdza, czy mam na niej wystarczające środki. Bank jest cały czas w tle całej operacji, z wygodą dla użytkownika - wyjaśnia.
Banki już działają, co z technologicznymi innowatorami?
Poza Authologic nie pojawiły się jeszcze w Polsce rozwiązania pozabankowe korzystające z otwartej bankowości. Tymczasem, poza Polską, znajdziemy startupy, które - jak np. Tully - tworzą indywidualny program wyjścia z długów, czy też inne, pozwalające zarządzać finansami w szerokim zakresie, jak np. Limitless, który pozwala na utworzenie “siatki bezpieczeństwa” przez drobne oszczędności, czy też aplikacja ucząca zarządzania finansami OpenWrks Money Coaching. To prawdopodobnie takie rozwiązania będą kolejnym etapem rozwoju otwartej bankowości w Polsce.
SPRAWDŹ TAKŻE: Mniej informatyków, ale dwa razy więcej LEKARZY! Koronawirus zmienia rynek pracy dla migrantów?