Deregulacja podatków i prawa bankowego – co nas czeka?
Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się kolejnym pakietem projektów deregulacyjnych, które mają na celu uproszczenie systemu podatkowego i ograniczenie biurokracji. Wśród propozycji znalazła się m.in. nowelizacja ustaw o PIT i CIT, która zdaniem rządu ma zwiększyć przejrzystość systemu podatkowego, oraz nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Łącznie w ramach tego pakietu deregulacyjnego rząd ma rozpatrzyć sześć projektów, z czego aż cztery zostały przygotowane przez Ministerstwo Finansów.
Rewolucja w CIT i PIT? Co się zmieni?
Projekt nowelizacji ustaw o CIT i PIT ma na celu usunięcie – na podstawie ustawy CIT – obowiązku składania corocznej informacji o wspólnikach spółki jawnej, jeśli skład wspólników się nie zmienił.
Projektowane przepisy zakładają również zniesienie kary polegającej na utracie statusu podatnika CIT przez podatkową grupę kapitałową, jeśli zawiera ona transakcje z podmiotami powiązanymi spoza grupy na warunkach odbiegających od rynkowych.
Podatek od spadków i darowizn: Koniec z biurokracją?
Kolejnym projektem w harmonogramie posiedzenia jest propozycja zmian w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Chodzi m.in. o ograniczenie obowiązków biurokratycznych, gdy przed notariuszem zawierana jest umowa zbycia lub obciążenia rzeczy lub praw majątkowych, które sprzedający uzyskał w nieodpłatny sposób, np. w ramach spadku.
Obecnie, aby taka umowa mogła zostać sporządzona, zbywający musi przedstawić zaświadczenie od fiskusa, że nabycie jest zwolnione od podatku, a należny podatek został zapłacony albo że zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia. W projekcie rezygnuje się z obowiązku zdobycia takiego zaświadczenia, jeśli zbywający wszedł w posiadanie majątku w formie aktu notarialnego.
Banki i fundusze inwestycyjne: Ułatwienia w dostępie do informacji?
W porządku znalazł się też projekt nowelizacji Prawa bankowego i Prawa restrukturyzacyjnego, który ma umożliwić bankom udzielanie informacji objętych tajemnicą bankową organom postępowań restrukturyzacyjnego i upadłościowego.
Rekompensaty dla weteranów
Rząd ma zająć się również m.in. przygotowanym w MON projektem nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Chodzi o umożliwienie grupie poszkodowanych weteranów, u których orzeczony został uszczerbek na zdrowiu w wysokości co najmniej 30 proc., ubieganie się o przyznanie rekompensaty w wysokości nie niższej niż 200 tys. zł oraz nie wyższej niż 600 tys. zł.

Polecany artykuł: