Zaległy urlop za 2020 rok. Do kiedy trzeba wykorzystać?

i

Autor: Pixaby Zaległy urlop za 2020 rok. Do kiedy trzeba wykorzystać?

Rewolucja w prawie pracy. Można dostać dwa dodatkowe dni urlopu

2021-01-28 13:07

Uważasz, że masz za mało wolnego? Mamy doskonałą wiadomość. Wiele osób ma szansę na dwa dodatkowe dni wolnego. Trzeba jednak spełnić bardzo konkretny warunek. Dodatkowe dni wolne przysługują osobom, które chorowały na COVID-19 i zdecydowały się oddać osocze. Jak dostać wolne? tłumaczymy.

W dobie pandemii koronawirusa osocze, kluczowe w leczeniu chorych na COVID-19 jest niemal na wagę złota. Terapia z jego pomocą pomaga skutecznie złagodzić objawy choroby. Nic dziwnego, że rząd robi co może, aby zachęcić potencjalnych dawców. Ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID-19 i oddali osocze mają prawo do dodatkowych dni urlopu.

- Każdego dnia służby medyczne walczą o zdrowie i życie osób chorych na COVID-19. Zdajemy egzamin z solidarności i okazujemy wsparcie tym, którzy potrzebują naszej pomocy w tym szczególnym okresie. Jeśli koronawirusa masz już za sobą, możesz uratować innych. Twoje osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomóc leczenie chorych na COVID-19. Oddaj osocze w jednym z Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Za ten szlachetny gest będą przysługiwać Ci m.in. dwa dni wolne w pracy - informuje Ministerstwo Zdrowia. Jak odebrać dodatkowe dni wolne za oddanie osocza? Tłumaczymy poniżej.

Otworzą galerie handlowe? Szkoły i hotele zamknięte? Rząd o lockdownie

Sonda
Czy oddałbyś osocze dla chorych na COVID-19, gdybyś miał taką możliwość?

Aby dostać dodatkowe dni wolne od pracy, najpierw należy oddać osocze. Mogą zrobić to osoby, które chorowały na COVID-19, bądź były zakażone koronawirusem i wyzdrowiały. Wszystko dlatego, że w ich organizmie znajdują się przeciwciała, które mogą pomóc chorym na COVID-19. Łagodzą nawet ciężkie objawy, zagrażające życiu.

Osocze może zostać pobrane od osób:

 • w wieku 18 – 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 (potwierdzone testem, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl),
 • o wadze min. 50 kg,
 • po wyzdrowieniu, u których minęło:
 • - co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub
 • - 18 dni od zakończenia izolacji,
 • po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi* m.in. :
 • - należy być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych,
 • - w przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Osocze pobrane od jednej osoby może pomóc nawet trzem zakażonym pacjentom, ratując ich zdrowie a nawet życie. W zamian za oddanie osocza przysługuje:

 • 2 dni wolne od świadczenia pracy dla osób, które oddały krew lub jej składniki - w tym osocze po chorobie COVID-19,
 • ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego* (33%),
 • ulga PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.

Dowodem na to, że jesteś uprawniony do odebrania urlopu jest zaświadczenie, które wydaje przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA. Prawo potwierdza art. 3 nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Warto pamiętać, że jeżeli oddawaliśmy krew lub osocze w godzinach pracy, to ta nieobecność jest również usprawiedliwiona.

Zobacz jak pobierane jest osocze!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany