ZUS sprawdzi czy nie zarabiasz zbyt dużo? Okazuje się, że może to zrobić

i

Autor: Shutterstock ZUS sprawdzi czy nie zarabiasz zbyt dużo? Okazuje się, że może to zrobić

Zmiany w ZUS. Darmowe ubezpieczenie dla bezrobotnych i dla osób bez emerytury

2021-04-16 10:32

Wielka rewolucja w ZUS. Ministerstwie Rozwoju przygotowywana jest reforma, w myśl której prawo do ubezpieczenia zdrowotnego będzie miała każda osoba bez pracy czy emerytury - podaje "Rzeczpospolita". Gazeta zauważa, że oznaczałoby to rewolucję w podejściu do tego ubezpieczenia. W praktyce ubezpieczenie w ZUS będzie należało się każdemu a nie tylko zarejestrowanemu bezrobotnemu oraz osobom starszym, które nie mają wypłacanych emerytur.

Według informacji "Rzeczpospolitej" ubezpieczona będzie mogła zostać każda osoba - także bez pracy czy emerytury. "Obecnie prawo do opieki medycznej daje wyłącznie ubezpieczenie związane z zatrudnieniem czy prowadzeniem działalności gospodarczej, rejestracja w pośredniaku, lub w ośrodku pomocy społecznej, albo też dopisanie do ubezpieczenia członka rodziny" - przypomina gazeta. "Jeżeli ktoś straci pracę lub nie ma zatrudnienia czy emerytury, będzie składał wniosek do ZUS o ubezpieczenie zdrowotne elektronicznie, np. poprzez PUE ZUS. Dla osób wykluczonych cyfrowo będzie możliwość złożenia wniosku osobiście w oddziale – mówi wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Gazeta podaje, że rejestr bezrobotnych ma być tylko dla poszukujących zatrudnienia, a nie ubezpieczenia zdrowotnego. ZOBACZ TEŻ: Koniec OFE. Firmy uciekną z Polski przed nowym podatkiem? Szokujący raport

Sonda
Czy uważasz, że należy zwiększyć składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Taki scenariusz miałby zmniejszyć liczbę osób zarejestrowanych w urzędach pracy. W efekcie kolejki w pośredniakach skurczyłyby się tylko do osób faktycznie zainteresowanych znalezieniem pracy czy nowych kwalifikacji. "Ministerstwo Rozwoju powołuje się na badania, z których wynika, że nawet 57 proc. zarejestrowanych w urzędach pracy nie jest zainteresowanych podjęciem zatrudnienia" - przekonuje "Rzeczpospolita". Według "Rz", pomysł na zredukowanie liczby bezrobotnych figurujących w rejestrach urzędów pracy zaczyna nabierać konkretnych kształtów. Obecnie prawo do opieki medycznej daje wyłącznie ubezpieczenie związane z zatrudnieniem czy prowadzeniem działalności gospodarczej, rejestracja w pośredniaku, lub w ośrodku pomocy społecznej, albo też dopisanie do ubezpieczenia członka rodziny.

Tomasz Walczak: Polityka społeczna PiS. Program 500 Plus przyczyną bezrobocia i alkoholizmu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze