16 października 1978

Rocznica wyboru Jana Pawła II na papieża. Nieznane fakty z życia Karola Wojtyły [GALERIA]

2022-10-16 6:00

W tym roku obchodzimy 44. rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na papieża. Karol Wojtyła został papieżem dokładnie 16 października 1978 r. Ta data na zawsze zapisała się w pamięci wszystkich Polaków oraz w historii Polski i świata. Tego dnia, o godzinie 16.16 ogłoszono, że podczas drugiego Konklawe Kolegium Kardynalskie wybrało najwyższego dostojnika Kościoła Katolickiego. Został nim kardynał Karol Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu, który nie pochodził z Włoch. Prezentujemy nieznane fakty z życia papieża Polaka.

Polak papieżem. 16 października 1978 przeszedł do historii

Krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku, w trzecim dniu konklawe, w ósmym głosowaniu. Biały dym unoszący się nad Watykanem sygnalizował, że kościół na nowego następcę św. Piotra. Karol Wojtyła, już jako Jan Paweł II wyszedł wieczorem na balkon bazyliki świętego Piotra i wygłosił pierwsze przemówienie do wiwatujących tłumów. - Najdostojniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej - powiedział nowy papież Polak.

Rocznica ta przypomina nam, jak wielką wagę miało powołanie Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Jego wybór przyniósł szereg zmian w Europie Środkowo-Wschodniej, a w dalszych latach także w samym Kościele i na całym swiecie. Sprawował swój pontyfikat w duchu pamiętnych słów, których użył na samym początku swojej misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".

Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej 27 lat. W tym czasie odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Odwiedził 129 krajów. Stąd wziął sie jego przydomek - "papiez pielgrzym". Jan Paweł II dziewięć razy odwiedził ojczyznę. Odbył 144 podróże po Włoszech, Przewodniczył blisko 140. uroczystościom beatyfikacyjnym i 50. kanonizacyjnym, podczas których wyniósł na ołtarze ponad 1300 sług Bożych, w tym ponad 160. Polaków.

Nieznane fakty z życia Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II

O tym, że Jan Paweł II był wielkim człowiekiem o niezwykłej osobowości, otwartym, pełnym życia i poczucia humoru – wiedzą wszyscy. Nie jest też tajemnicą, że największą sportową miłością papieża było narciarstwo. Jest jednak wiele faktów i ciekawostek z życia Ojca Świętego, które nie są powszechnie znane.

Czy wiedzieliście, że papież miał siostrę. Wspomina o niej w swoim testamencie... „W miarę, jak zbliża się kres mojego ziemskiego życia, wracam pamięcią do jego początku, do Moich Rodziców, Brata i Siostry (której nie znałem, bo zmarła, przed moim narodzeniem)...". Jan Paweł II wiedział o swojej siostrze tylko tyle, że miała na imię Olga. Z dokumentów, które niedawno odnaleziono, wynika, że dziewczynka miała na imię Olga Maria, urodziła się 7 lipca 1916 r. Żyła zaledwie 16 godzin. Pogrzeb dziewczynki odbył się dwa dni później.

Karol Wojtyła dowiedział się o śmierci matki od nauczycielki. Matka Karola, Emilia Wojtyła zmarła, gdy miał on niespełna 9 lat. Chłopiec o śmierci najukochańszej osoby dowiedział się od nauczycielki, która na prośbę ojca, przeprowadziła z małym Karolem najtrudniejszą rozmowę w jego życiu. Ojciec nie był w stanie poinformować syna o tej tragedii. Śmierć żony przeżył do tego stopnia, że przeprowadził się do pokoju syna, a małżeński pokój zamknął już na zawsze.

Jako gimnazjalista Karol Wojtyła omal nie stracił życia. Po śmierci matki Karol i jego ojciec, stołowali się w jadłodajni państwa Banasiów, rodziców szkolnego, choć nie klasowego kolegi Lolka. Stałym bywalcem jadłodajni był pewien policjant, który gdy uznał że wypił o jeden kieliszek za dużo zostawiał u Banasiów rewolwer na przechowanie. Któregoś dnia młody Banaś chciał zrobić koledze kawał. Wyciągnął rewolwer z szuflady i kierując go w stronę Karola powiedział „Ręce do góry, albo strzelam". Jakimś trafem broń rzeczywiście wypaliła. Kula przeszła o włos od głowy Lolka. Opatrzność po raz pierwszy dała znać, że czuwa nad Karolem

Kościół musiał zapłacić grzywnę za Jana Pawła II. Meksyk, choć uchodzi za tradycyjnie katolicki, był przed laty rządzony przez antyklerykalny reżim. Władza zakazywała księżom chodzenia w sutannach. Brak stosunków dyplomatycznych kraju ze Stolicą Apostolską sprawił, że Ojciec Święty przybył tam nie jako głowa państwa i nie na zaproszenie rządu, ale... ze zwykłą wizą turystyczną. Na lotnisku usłyszał od prezydenta Lopeza Portillo: „Dzień dobry panu. Witamy. Życzymy powodzenia u współwyznawców. Do widzenia panu". Stojący na płycie lotniska księża witali papieża w garniturach, a Jan Paweł II był w apostolskich szatach. Władze Meksyku uznały to za łamanie prawa i konstytucji laickiego kraju. Miejscowy Episkopat musiał zapłacić karę w wysokości 500 pesos (ok. 250 dolarów). Karol Wojtyła urodził się o tej samej godzinie, o której 58 lat później został wybrany na papieża.

Ciekawostki z życia Jana Pawła II

  •  był pierwszym od 1522r. papieżem spoza Włoch, pierwszym z kraju komunistycznego
  •  łamał zasady: przemówił do ludzi zaraz po ogłoszeniu „Habemus Papam" i wypowiedzeniu jego nazwiska, nigdy wcześniej się to nie zdarzyło
  •  był jedynym papieżem czytającym bez okularów
  •  uprawiał alpinizm, narciarstwo, kajakarstwo i pływanie,
  •  miał piękny głos (pierwszy od czasów zmarłego w 1873 r. Piusa IX), czysto śpiewał „Ite, missa est" na zakończenie Mszy
  •  pierwszy, który przybył na konklawe, mając przy sobie jedynie kieszonkowe, stanowiące odpowiednik 125 franków szwajcarskich
  •  w każdą podróż zagraniczną zabierał ze sobą pojemniki ze swoją własna krwią. Działo się tak, ponieważ miał bardzo rzadką grupę krwi, a w sytuacji krytycznej urzędnicy Watykanu nie chcieli polegać na zagranicznych bankach krwi
  •  był pierwszym w historii papieżem, który wziął udział w koncercie rockowym w Bolonii
  •  za swój wkład w życie sportu dostał złoty medal Orderu Olimpijskiego
Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk
Sonda
Czy Jan Paweł II jest dla ciebie autorytetem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze