Rodzinna renta wypadkowa z ZUS

2010-05-20 3:55

Jeśli straciłeś współmałżonka, rodziców lub kogoś bliskiego, nie zostaniesz bez środków do życia. Możesz starać się o rentę rodzinną

Renta rodzinna przysługuje po renciście, który zmarł wskutek następstw wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Do renty rodzinnej uprawnieni są: małżonek, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci (w tym również w ramach rodziny zastępczej) oraz rodzice. Prawo do renty rodzinnej przysługuje również członkom rodziny pozostałym po renciście:
- pobierającym rentę z tytułu wypadku w drodze do lub z pracy, którego śmierć nastąpiła po 31 grudnia 2002 r. wskutek takiego wypadku,
- pobierającym rentę z tytułu wypadku w szczególnych okolicznościach lub z tytułu choroby zawodowej pozostającej w związku ze szczególnymi okolicznościami, którego śmierć nastąpiła po 31 grudnia 2002 r. wskutek takiego wypadku lub choroby zawodowej.

Osoby te mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli spełniają określone warunki do tej renty wyszczególnione w ustawie emerytalnej.

Renta rodzinna wynosi:

- 85 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba,
- 90 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby,
- 95 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy lub więcej osób.

Podstawę obliczenia wysokości renty rodzinnej stanowi renta rodzinna dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Jak się starać

Wniosek o rentę rodzinną zgłasza osoba zainteresowana lub jej pełnomocnik. W razie śmierci pracownika pracodawca ma obowiązek poinformować rodzinę o warunkach uzyskania renty rodzinnej, przygotować wniosek o rentę i złożyć go w oddziale lub inspektoracie ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Od decyzji ZUS możesz się odwołać za pośrednictwem oddziału ZUS do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy w terminie miesiąca od doręczania decyzji.

Poza rentą wypadkową i rentą wypadkową rodzinną z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują ci następujące świadczenia:
- jednorazowe odszkodowanie,
- zasiłek chorobowy,
- świadczenie rehabilitacyjne,
- zasiłek wyrównawczy,
- renta szkoleniowa,
- dodatek pielęgnacyjny,
- pokrycie kosztów leczenia stomatologicznego i szczepień ochronnych oraz refundacja przedmiotów ortopedycznych (w zakresie określonym ustawą).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze