Nowe wsparcie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

i

Autor: Pixabay.com Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – to nowe świadczenie które będzie przysługiwać na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Będzie ono wynosić tysiąc złotych przez rok, lub 500 zł przez dwa lata. Jak w przypadku 500 plus, wnioskami zajmować będzie się ZUS.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Spłynęła lawina wniosków o 12 tys. zł na dziecko

2022-01-17 11:10

Lawina wniosków o 12 tys. zł na dziecko, czyli świadczenia wypłacane w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego została złożona w ciągu pierwszych czterech dni stycznia. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej spodziewa się, że wniosków o 12 tys. zł na dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie ponad 615 tysięcy powiedziała Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny. Przypominamy, do kiedy można składać wniosek o 12 tysięcy na dziecko.

Wniosek o 12 tys. zł na dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego można składać od 1 stycznia 2022 roku. W ciągu zaledwie czterech pierwszych dni wniosków o wsparcie w ramach ROK złożono aż 155 tys., co stanowi 30 proc. Wniosków szacowanych na styczeń. Wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego można otrzymać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35. miesiąc. Kiedy opiekun może złożyć wniosek o pieniądze? Opiekun ma na złożenie wniosku o 12 tys. zł na dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego ma czas od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc aż do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc. W przypadku złożenia wniosku po upływie tego okresu, kapitał będzie przysługiwał od miesiąca złożenia wniosku.

WAŻNE: Duże zmiany w urlopie rodzicielskim!

Co ważne wnioski o 12 tys. zł na dziecko można składać wyłącznie w formie elektronicznej – za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub platformy Empatia (portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej). Wypłata przyznanego świadczenia również wpłynie na konto bankowe, a nie będzie wypłacana w gotówce.

Sedno Sprawy - Marlena Maląg

Świadczenie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego zakłada wypłatę 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. miesiąca życia do 36 miesiąca. Rodzice mogą wnioskować o wypłatę całego świadczenia w rok i wtedy co miesiąc na ich konto spłynie tysiąc złotych. Drugim wariantem jest rozłożenie płatności na 2 lata, co daje po 500 zł miesięcznie. Jak powiedziała w Polskim Radio minister rodziny Marlena Maląg większość rodziców wybiera wariant wypłaty w 12, nie w 24 ratach.

Sonda
Jaki wariant Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego wybierzesz?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany