Powódź w Polsce

i

Autor: Shutterstock

Trzeba się spieszyć

Rolnicy poszkodowani w powodzi dostaną pieniądze. Termin składnia wniosków

2024-11-12 9:04

Piątek, 15 listopada br., to ostatni dzień na złożenie wniosku o pomoc przez rolników, którzy ponieśli straty w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - przypomniało Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi.

Pomoc finansowa dla rolników. Kto może złożyć wniosek?

Resort poinformował, że wnioski o pomoc mogą składać rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach w wyniku powodzi lub innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Wnioski przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) za pomocą systemów teleinformatycznych. Termin ich przyjmowania mija 15 listopada. Wskazano, że wsparcie przeznaczone dla poszkodowanych przez niekorzystne zjawiska pogodowe (grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub huragan) wynosi od 1 tys. do 3 tys. zł do hektara, a stawki pomocy są zróżnicowane w zależności od wysokości szkód.

Pomoc finansową można otrzymać, jeśli straty w uprawach zostały oszacowane przez komisję i wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły te szkody albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiły te szkody, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji roślinnej). Najwyższą kwotę (3 tys. zł) mogą otrzymać rolnicy, których straty w plonach wynoszą co najmniej 70 proc. Najniższe wsparcie (1 tys. zł) otrzymają producenci, których straty wyniosły co najmniej 30 proc. Pomoc przysługuje rolnikom, których uprawy zostały zniszczone przez grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub huragany, które wystąpiły do 10 września 2024 r.

Poszkodowani w powodzi dostaną 4-5 tys. zł

Z kolei rolnicy, którzy zostali doświadczeni przez powódź we wrześniu br., w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą otrzymać wsparcie od 4 tys. do 5 tys. zł za hektar zniszczonej powierzchni, w zależności od rodzaju uprawy.

Również do 15 listopada br. wnioski o refundację III i IV raty podatku rolnego za 2024 r. mogą składać producenci rolni, w których gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach spowodowane wystąpieniem do 10 września br. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu - poinformowało MRiRW.

QUIZ PRL. Menu z barów mlecznych. Jakie przysmaki można było kupić za grosze?
Pytanie 1 z 15
Z czego wykonane były popularne w barach mlecznych jarskie kotlety podawane w sosie pomidorowym?
QUIZ PRL. Menu z barów mlecznych. Jakie przysmaki można było kupić za grosze?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki