Prezydent Rosji Władimir Putin

i

Autor: MIKHAIL KLIMENTYEV, SPUTNIK, KREMLIN POOL PHOTO VIA AP

Rosyjski gaz

Rosja całkowicie odcięła gaz! Czekają nas ograniczenia dostaw energii do domów?

2022-09-05 12:40

Gazprom przestał tłoczyć gaz rurociągiem Nord Stream 1. Powołał się przy tym na usterki techniczne. Po decyzji Gazpromu ceny gazu wzrosły. Rosja już od czerwca zmniejszała ilości gazu tłoczonego Nord Streamem, czasami wyłączając go na kilka dni. Dostawy do Europy Zachodniej są jeszcze realizowane przez terytorium Ukrainy.

Gigantyczne ceny gazu

Ceny gazu w Europie zareagowały paniką już 22 sierpnia po komunikacie, że Gazprom przeprowadzi zaplanowane prace remontowe. Później na moment jednak trochę spadły z rekordowych poziomów około 300 euro za MWh, ale dalej utrzymując się historycznie wysoko. W poniedziałek 5 września rano znowu szturmowały granicę 270 euro za MWh. Te poziomy cenowe są 8-10 razy wyższe niż średnia dla tego okresu roku z lat ubiegłych.

"Niewykluczone, że Gazprom zakręcając kurek całkowicie, próbuje ponownie wywołać korzystny dla siebie wzrost cen tego surowca" - podaje portal businessinsider.pl. Dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej są kontynuowane tylko przez terytorium Ukrainy. Dziennie tą drogą przesyłane jest nieco ponad 40 mln metrów sześc. Kraje południa Europy - Grecja, Węgry, Serbia - są zaopatrywane przez Turkish Stream.

Pieniądze to nie wszystko Paweł Gruza

Działania Komisji Europejskiej

Komisja Europejska w tym miesiącu zamierza przedstawić plan działania. Jego ramy nakreśli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w połowie września. Jak wskazała von der Leyen we wcześniejszej wypowiedzi, Unia będzie działać, by chronić najbardziej wrażliwych na ceny odbiorców energii. Czy dostawy gazu zostaną wznowione przez Rosjan?

Oficjalnym powodem podawanym przez Rosjan jest "wyciek oleju" w trakcie zapowiedzianych prac remontowych, ale eksperci nie mają wątpliwości, że to zasłona dymna.

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze