Plac Czerwony w Moskwie

i

Autor: SHUTTERSTOCK Które zagraniczne firmy nadal działają w Rosji?

Rosja podzieli los Wenezueli? Przez Putina zbankrutuje za kilka miesięcy

2022-03-08 12:42

Szanse Rosji na spłatę zadłużenia zagranicznego drastycznie maleją. Wraz ze spadkiem cen obligacji, rosnącą recesją i ograniczeniem możliwości płatności po inwazji na Ukrainę. Zdaniem banku Morgan Stanley Rosja przypomina dziś Wenezuelę i przewiduje, że zbankrutuje w połowie kwietnia. Portal ukraińskiej edycji czasopisma "Forbes" poinformował natomiast, że od początku inwazji na Ukrainę zniszczono 1902 jednostki uzbrojenia i sprzętu wojskowego Rosji, których wartość wyceniono na 3 miliardy dolarów.

Wojna na Ukrainie. Rosja zbankrutuje?

Szerokie sankcje, odcięcie od rynków finansowych i ropa jako podstawa gospodarki - zdaniem banku Morgan Stanley te czynniki upodabniają Rosję do Wenezueli. Eksperci wskazują również, że tak jak Wenezuelę tak i Rosję czeka bankructwo. I to wkrótce bo w połowie kwietnia. Bankructwo jeszcze bardziej zniszczy reputację i obniży zaufanie rynków finansowych do Rosji. W wyniku wojny rozpoczętej przez Rosję 24 lutego 2022 roku straty finansowe ponieśli również rosyjscy biznesmeni. Na samej giełdzie londyńskiej wartość akcji 23 rosyjskich firm, w tym Gazpromu, Sbierbanku i Rosnieftu, spadła łącznie o 572 miliardów dolarów.

Wielkie i małe gesty. Szczecin solidarny z Ukrainą

Gigantyczne straty

Jak poinformował portal ukraińskiej edycji czasopisma "Forbes" Putin na wojnie z Ukrainą stracił już sprzęt wojskowy o wartości 3 miliardów dolarów. Wśród zniszczonego wyposażenia znajdują się m.in. 33 samoloty, 37 śmigłowców, 251 czołgów i 939 opancerzonych wozów bojowych. Wartość zniszczonych czołgów oszacowano na miliard dolarów, samolotów i helikopterów - 1,1 mld dolarów, wozów opancerzonych - 0,6 mld dolarów.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło ponad 7 tys. rosyjskich żołnierzy, a setki trafiły do niewoli. Wśród jeńców są wysokiej rangi oficerowie - pisze Agencja Reutera. Tymczasem rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w oficjalnym komunikacie, że od 24 lutego - gdy Rosja zaatakowała Ukrainę - zginęło 498 wojskowych rosyjskich, a 1597 zostało rannych.

Sonda
Czy Ukraina powinna wejść do NATO?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze