Deklaracje PIT. Jak rozliczyć PIT?

i

Autor: SHUTTERSTOCK Jak rozliczyć PIT?

Rozliczenie PIT za 2021. Kto nie powinien rozliczać się przez e-PIT

2022-03-07 12:32

Do 2 maja mamy czas na rozliczenie się z fiskusem za 2021 rok. Wszyscy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie do 45 dni. To proste i wygodne rozwiązanie. Ale trzeba pamiętać, ze deklaracja elektroniczna nie jest odpowiednia dla każdego podatnika. Sprawdź, kto nie powinien rozliczać się przez e-PIT.

Rozliczenie PIT za 2021

W tym roku kolejny raz Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła usługę Twój e-PIT. To oznacza, że na podatki.gov.pl na podatnika będą czekały wstępnie wypełnione rozliczenia za 2021 rok. Wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego oraz wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację. Usługa uwzględnia formularze PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36. Ale trzeba wiedzieć, że elektroniczne rozliczanie nie jest dla odpowiednie  każdego podatnika. Warto zainteresować się swoim e-PIT-em, zalogować do usługi i dokładnie zweryfikować przygotowane zeznanie.

Jak podaje w wypowiedzi dla portalu money.pl, Jakub Lewandowski, doradca podatkowy z EY - „e-PIT to wygodna i bezpieczna formuła rozliczenia się z fiskusem dla podatników, którzy nie mają złożonej sytuacji podatkowej, a ich przychód jest np. od jednego pracodawcy, który nie delegował go do pracy za granicą.

Algorytm zastosowany przy e-PIT przewidziano głównie dla osób zatrudnionych na umowie o pracę, zleceniu, wykonującym umowy o dzieła, emerytów i rencistów, czy osób osiągających dochody z zysków kapitałowych na polskim rynku – wylicza doradca EY.

Prezes Pekao Leszek Skiba

Osoby osiągające dochody z wielu różnych źródeł, ale przede wszystkim pracujące przez część roku jako pracownicy oddelegowani do pracy za granicą, powinni się nad takim rozliczeniem poważnie zastanowić i najlepiej, jeszcze przed zatwierdzeniem go, przeliczyć zeznanie jeszcze w innym bezpłatnym np. programie lub przy pomocy doradcy podatkowego lub księgowego - dodaje Jakub Lewandowski w money.pl

Ulga na dzieci

Urząd skarbowy nie nalicza żadnych ulg, poza ulgą na dzieci. Wystarczy wprowadzić ją raz, a potem nalicza się ona z automatu i jest przenoszona na kolejny rok podatkowy do czasu ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Dodatkowo system PESEL automatycznie dodaje nowo narodzone dzieci do odliczenia ulgi na dziecko przez rodziców.

Złoty najsłabszy w historii, a stopy procentowe rosną. To nie odstrasza od kredytów

Ulga na dziecko przewidziana jest jednak do 25. roku życia, o ile dziecko się uczy, a jego dochód nie przekroczył 3089 zł w skali roku. – System usuwa ulgę po ukończeniu 18. roku życia dziecka, ale można dziecko znowu dodać do zeznania, o ile spełnia ono warunki do ulgi – przypomina Lewandowski.

Z kolei Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa i partnerka w Grant Thornton, przestrzega osoby rozliczające się z dzieckiem, by nie korzystały z opcji nieskładania deklaracji podatkowej.- Koniecznie trzeba złożyć zeznanie, jeśli chce się skorzystać z ulgi na dzieci –mówi dla money.pl

Jak wyjaśnia, składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, zapłacone przez podatnika od przychodów objętych ulgą, co prawda nie podlegają odliczeniu, ale uwzględnia się je na potrzeby ulgi na dzieci.

To oznacza, że jeżeli podatnik w roku podatkowym uzyskał przychody objęte ulgą, to nawet w sytuacji, gdy nie płaci podatku dochodowego albo kwota podatku od dochodów nieobjętych ulgą jest niska, ma prawo do zwrotu tytułu ulgi na dzieci do wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, jakie zapłacił z własnych środków. Ulga na dziecko, jeżeli PESEL dziecka nowo narodzonego ma powiązanie z dwoma numerami PESEL rodziców, jest podzielona po połowie między matką a ojcem, gdyż administracja skarbowa nie ma informacji, komu ulga przysługuje. Zmiany e-PIT trzeba nanieść ręcznie.

Zerowy PIT dla młodych 

Jak podaje money.pl, okazało się, że osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, miały w zeznaniach sporządzonych przez skarbówkę za 2021 r. wykazaną zawyżoną kwotę podatku do zwrotu. Najprawdopodobniej algorytm e-PIT automatycznie zaliczał do odliczenia składki na ubezpieczenie społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne obliczone od przychodów wolnych od podatku i przychodów opodatkowanych. A składki na ubezpieczenia społeczne i składka zdrowotna nie podlegają odliczeniu (odpowiednio – od dochodu i od podatku), gdy są naliczone od przychodów zwolnionych z podatku. Problem mógł też się pojawić, gdy podatnik uzyskiwał przychody zwolnione na podstawie ulgi dla młodych oraz wykonał np. umowę o dzieło, która nie jest objęta tą preferencją.

Sonda
Rozliczysz PIT elektronicznie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze