Ulga na dziecko to możliwość zmniejszenia podatku dochodowego o nawet kilka tysięcy złotych

i

Autor: Getty images Ulga na dziecko to możliwość zmniejszenia podatku dochodowego o nawet kilka tysięcy złotych

PIT za 2021. Ulga na dziecko nie dla każdego rodzica. Kto i jak skorzysta?

2022-02-18 14:28

Ulga na dziecko to możliwość zmniejszenia podatku dochodowego o nawet kilka tysięcy złotych w rocznym rozliczeniu PIT. Jednak nie wszyscy rodzice mogą z niej skorzystać – ustawodawca przewidział pewne limity. Wysokość rocznej ulgi na dziecko uzależniona jest od liczby pociech w rodzinie. Ustawodawca przewidział trzy sumy, przypomina portal Bankier.pl

PIT za 2021.

Prawo do stosowania ulgi na dziecko przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym lub osobom pełniącym funkcję rodziny zastępcze pod warunkiem, że otrzymywali w danym roku dochody opodatkowane według skali podatkowej. Wysokość rocznej ulgi na dziecko uzależniona jest od liczby pociech w rodzinie. Ustawodawca przewidział trzy sumy:

1112,04 zł – ulga na pierwsze i drugie dziecko,2000,04 zł – ulga na trzecie dziecko,2700,00 zł – ulga na czwarte i każde kolejne dziecko.

Jak wylicza portal, przykładowo w rodzinie, w której jest trójka dzieci, łączna kwota odliczenia, z której mogą skorzystać rodzice, wynosi 4 224,12 zł - w tym 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko oraz 2000,04 zł na trzecie. Natomiast jeżeli podatnicy posiadają czwórkę pociech, w ciągu roku mogą odliczyć 6 924,12 zł.

Czytaj także: PIT 2021: Za spóźnienie z PIT-em za 2020 możesz zapłacić gigantyczną karę

"Ulga prorodzinna w 2021 r. przysługuje małżeństwom, których dochód podatkowy nie przekroczył łącznie 112 tys. zł. Taki sam limit dotyczy matki lub ojca samotnie wychowującego dziecko. Natomiast w przypadku, gdy rodzic nie pozostał w w związku małżeńskim, w tym również przez część roku, to kryterium dochodowe wynosi 56 tys. zł. W praktyce oznacza to, że każdy rodzic może skorzystać z ulgi, jeżeli zarabia poniżej wskazanej sumy" - czytamy na portalu.

Express Biedrzyckiej - Marek Belka: PiS podniesie podatki

Jak informuje portal, ulga nie przysługuje osobom, które uzyskują dochody wyłącznie opodatkowane 19 proc. podatkiem liniowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej bądź działów specjalnych produkcji rolnej oraz opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową). Ulga na dziecko urodzone w trakcie 2021 r. przysługuje proporcjonalnie. W praktyce oznacza to, że jeżeli dziecko urodziło się w maju, to rodzic może skorzystać z odliczenia za osiem miesięcy - od maja ubiegłego roku.

Sonda
Czy pary jednopłciowe powinny wychowywać dzieci?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze