Jak rozliczyć PIT przez internet?

i

Autor: Canva Na jakiej stronie rozliczyć PIT za 2021 rok? Te strony ułatwią rozliczenie

Ukryta podwyżka w Polskim Ładzie. Realna stawka PIT prawie 40 procent

2022-02-18 9:53

Polski Ład. Partia rządząca przywróciła realną 40-proc. stawkę PIT od pensji. 15 lat po tym, jak sama ją zniosła - pisze w piątek "Rzeczpospolita". Dziennika podkreśla, że realne obciążenie podatkowe osób najlepiej zarabiających wynosi właśnie 40 proc., choć teoretycznie ich pensje podlegają stawce 32 proc. Wszystko wskazuje na to, że Polski Ład wprowadził spore zamieszanie, a wyszło na to, co było kiedyś.

Polski Ład namieszał w PIT-ach

Dziennik zwrócił uwagę, że Polski Ład "nastręcza mnóstwo kłopotów, zwłaszcza z wyliczeniami pensji i zaliczek na podatek dochodowy", a stało się tak z powodu "znacznego skomplikowania sposobu obliczania tego podatku", gdyż z jednej strony wprowadzono m.in. wyższą kwotę wolną w PIT i tzw. ulgę dla klasy średniej, z drugiej zaś zakazano odliczania składki zdrowotnej. „Rzeczpospolita” z pomocą ekspertów podatkowych przeanalizowała ten nowy algorytm.

 "Pokusiliśmy się o sprawdzenie, jakich zabiegów w prawie podatkowym należałoby dokonać według +starego+, ubiegłorocznego modelu, by uzyskać taki sam efekt. Okazuje się, że dzisiejszy poziom obciążeń podatkowych można było osiągnąć – bez dodatkowych komplikacji – po prostu nieznacznym podniesieniem kwoty wolnej oraz wprowadzeniem niemal 40-proc. stawki dla pracowników zarabiających powyżej 12,8 tys. brutto" - czytamy. Jak dodano, "realne obciążenie takich osób wynosi właśnie tyle, choć teoretycznie ich pensje podlegają stawce 32 proc.".

Jak zauważa Jarosław Neneman, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego, doszło do realnej podwyżki podatku m.in. dlatego, że rządowy przekaz o podniesieniu kwoty wolnej do 30 tys. zł był kłamstwem. "Już od pierwszego zarobionego złotego płacimy 9-proc. podatek na NFZ" – przypomina Neneman. "Jego zdaniem krańcowe obciążenie najwyższych pensji może nawet przekroczyć 40 proc." - pisze "Rzeczpospolita". 

Tańczące z promocjami 11.02.2022r.
Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze