pióro dokument pit

i

Autor: jarmoluk/pixaby PIT 2021: Za spóźnienie z PIT-em za 2020 możesz zapłacić gigantyczną karę

PIT 2021: Za spóźnienie z PIT-em za 2020 możesz zapłacić gigantyczną karę

2021-04-30 14:20

To już ostatni dzień w którym możesz złożyć rozliczenie podatkowe za PIT w 2021 roku, na tych którzy się spóźnią czeka dotkliwa kara. Rząd przygotował specjalne rozporządzenie, mające być swoistym batem na spóźnialskich. PIT za rok 2020 trzeba wypełnić i złożyć do północy 30 kwietnia bieżącego roku, ci którzy tego nie zrobią, bądź spóźnią się chociaż dzień zostaną obłożeni olbrzymia grzywną, sięgającą nawet 14 tysięcy złotych. Rada Ministrów postanowiła ukryć tę zmianę przepisów w ustawie o zmianach w akcyzie.

Zmiany w przepisach

Rada Ministrów postanowiła mocno podnieść kary za wykroczenia skarbowe, sejm poparł projekt, a prezydent złożył swój podpis, dlatego lada chwila wejdą one w życie. Do tej pory Urząd Skarbowy mógł nakładać grzywny jedynie do wysokości dwukrotności minimalnej płacy, która wynosi 2800 zł brutto, dlatego najwyższą przyznawaną przez US karą było 5,6 tysięcy złotych. Zmiana przepisów zakłada podniesienie grzywny do nawet pięciokrotności minimalnej płacy, czyli 14 tysięcy złotych. Za co można dostać tak poważną karę? Najczęściej skarbówka obciąża podatnika grzywną za brak złożonej deklaracji podatkowej w terminie, bądź za niezapłacony podatek. Nowe przepisy pozwalają także przyznać karę bez kierowania wcześniej sprawy do sądu.  

PIT 2021: Kara za nie rozliczenie się z PIT została diametralnie zwiększona 

- Zmiana taka będzie służyć znacznemu przyspieszeniu oraz istotnemu uproszczeniu części spraw o wykroczenia skarbowe, które będą mogły być załatwione szybko i sprawnie w trybie postępowania mandatowego, bez konieczności kierowania sprawy do sądu karnego - można przeczytać w uzasadnieniu zmian przepisów opublikowanym przez ministerstwo finansów. 

Należy w szczególności pamiętać o upływającym właśnie terminie składania rozliczeń PIT i zapłaty podatku dochodowego. Mamy czas jedynie do północy 30 kwietnia. W przypadku, gdy rozliczasz się z PIT-37 sytuacja jest w dużej mierze uproszczona, gdyż Urząd Skarbowy w większości wypełnia formularz za petenta, dlatego wystarczy go jedynie zaakceptować. Jeżeli tego nie uczynisz US zrobi to automatycznie. Jednak w tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, iż należy sprawdzić, czy nie istnieje konieczność dopłaty podatku. 

Zupełnie inna jest sytuacja osób, które prowadzą własną działalność. Tutaj formularz PIT trzeba wypełnić całkowicie samodzielnie. Następnie samodzielnie też muszą go wysłać i się rozliczyć. Nowe, wyższe kary mają zacząć obowiązywać już od początku maja, dlatego warto pamiętać o terminie rozliczeń. 

Sonda
Czy rozliczyłeś już swój PIT w tym roku?
Super Raport 29.04 (Goście: Radosław Sikorski - eurodeputowany, PO, prof. Antoni Dudek - historyk, gen. Grzegorz Gielerak) Sedno Sprawy: Małgorzata K
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze