Powrót Polaków z emigracji

i

Autor: SHUTTERSTOCK Powrót Polaków z emigracji

Polski Ład. Ulga na start. Ogromne zwolnienie z podatku, zerowy PIT i ulga na powrót [POBIERZ WNIOSEK]

2022-02-01 14:04

Polski Ład - ulga na start. Ogromne zwolnienie z podatku! Polski Ład wprowadził też ulgę zachęcającą do powrotu do kraju. PIT-0 ulga na powrót dotyczy osób, które zamieszkały ponownie w Polsce po 31 grudnia 2021 r. Mogą z niej skorzystać osoby, które przez minimum trzy lata mieszkały i pracowały za granicą. Ulga obejmuje przychody uzyskiwane w czterech kolejno po sobie następujących latach podatkowych, licząc od początku roku, w którym podatnik przeniósł miejsce zamieszkania na terytorium Polski, albo od początku roku następnego. Podatnik sam wybiera, czy chce stosować zwolnienie od początku roku przeniesienia miejsca zamieszkania czy też od roku kolejnego.

Polski Ład. Ulga na start. Ogromne zwolnienie z podatku, zerowy PIT i ulga na powrót

Polski Ład. Ulga na start - co to oznacza i komu przysługuje? Ulgą na powrót objęte są niektóre przychody podatnika (np. z pracy na etacie) do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Zasadą jest, że suma przychodów zwolnionych od podatku w ramach PIT-0 (ulgi na powrót, ulgi dla młodych, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów) nie może przekroczyć rocznie kwoty 85 528 zł. Jeśli podatnik przekroczy limit ulgi, do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej zastosuje kwotę wolną od podatku w wysokości 30 000 zł. Kiedy ulga może być stosowana ulga na start? Ulga może być zastosowana już w trakcie roku, ale ostatecznego jej rozliczenia dokonasz w zeznaniu rocznym.

Polski Ład. Ulga na start: czego dotyczy?

Zwolnienie z podatku ulga na start dotyczy przychodów:

  • z pracy na etacie (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy),
  • z umów zlecenia zawartych z firmą,
  • z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, 19 proc. podatkiem liniowym, stawką 5 proc. (tzw. ulga IP Box) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych osiągniętych w czterech następujących po sobie latach.
Express Biedrzyckiej - Krzysztof Gawkowski: Polski Ład to drogi bajzel. To pierwszy rząd, który obniża wynagrodzenia

Polski Ład. Ulga na start. Ogromne zwolnienie z podatku. Złóż wniosek

Jeżeli uzyskujesz przychody z pracy na etacie lub z umowy zlecenia zawartej z firmą, aby pracodawca czy zleceniodawca mógł stosować ulgę, powinieneś złożyć stosowne oświadczenie. Wzór oświadczenia znajduje się w naszym przewodniku. Szczegóły ulgi oraz najważniejsze pytania i odpowiedzi w poradniku ulga na powrót są zamieszczone na TEJ stronie internetowej.

Sonda
Zrozumiałeś/aś już przepisy Polskiego Ładu?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze