banknoty, portfel

i

Autor: East News

Nowa kwota wolna od podatku 30 tys. – tyle zyskasz [TABELA]

2021-09-29 18:54

Jednym z założeń Polskiego Ładu było podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznie. Oznaczałoby to, że obywatele z najniższymi zarobkami, nie mieliby potrącanego podatku dochodowego. Również część obywateli, która zarabia nieco więcej, skorzystałaby na zmianach. Ponadto podwyższony zostałby drugi próg podatkowy do 120 tys. zł, więc grupa potencjalnych beneficjentów zmian jest bardzo szeroka. Dzisiaj członkowie parlamentu debatowali na temat kształtu ustawy. Poniżej przedstawiamy wyliczenia, kto straci, a kto zyska na Polskim Ładzie.

Kwota wolna od podatku wysokości 30 tys. zł. Kto straci, a kto zyska?

Kwota wolna od podatku w 2021 roku wyniosła 8000 zł rocznie. Korzystały z niej więc głównie osoby, które nie miały stałych pracy, a jedynie "dorabiały". Do tej pory nawet pracownik z płacą minimalną, przekraczał jej wysokość. W Polskim Ładzie założono, aby kwota wolna od podatku wyniosła 30 tys. zł rocznie, a drugi próg podatkowy został podniesiony do 120 tys. zł. W galerii poniżej przedstawiamy kto na zmianach straci, a kto zyska.

ZOBACZ Nowy podatek. Państwo zabierze pół pensji. Zaskakujący sondaż

EKG 2021. Łukasz Czernicki. Czy czeka nas podwyżka podatków?

Przykładowo - pracownicy, którzy otrzymają 2061 zł netto ("na rękę"), zyskają 137 zł miesięcznie więcej. Natomiast osoba zarabiająca 3966 zł netto zyska jedynie 13 zł. Z kolei pracownicy, którzy otrzymują miesięcznie kwoty w przedziale 4319-7502 zł na wyższej kwocie wolnej od podatku nie skorzystają, ich wypłaty się nie zmienią.

Jest również grupa, która będzie stratna. Pracownicy zarabiający 8637 zł netto miesięcznie stracą 13 zł, a z zarobkami 9928 zł netto będą "w plecy" o 163 zł. Strata może wynieść nawet 541 zł (przy zarobkach 13184 zł netto), lub nawet 919 zł (przy zarobkach 16440 zł netto).

Sonda
Czy kwota wolna od podatku powinna być wyższa?

Oprócz kwoty wolnej od podatku, ulga dla klasy średniej

W projekcie ustawy zawarto również tzw. ulgę dla klasy średniej, która ma zniwelować skutki braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Jej ostateczny kształt będzie jednak najprawdopodobniej poddany poprawkom w parlamencie, ze względu na dosyć skomplikowany wzór jej obliczania.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze