Nowy podatek. Państwo zabierze pół pensji.

i

Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Nowy podatek. Państwo zabierze pół pensji. Zaskakujący sondaż

2021-03-19 15:08

Od lat, dla wielu osób, trwa realna podwyżka podatku PIT, choć w praktyce stawki podatkowe nie były zmieniane od 2009 roku. Jak to możliwe? Dzieję się tak, gdyż od 12 lat nie był waloryzowany roczny próg zarobków, po którego przekroczeniu płaci się podatek w wysokości 32 proc., a nie 17 proc. Przez to dużo większa liczba podatników łapie się do drugiego progu podatkowego. Czy w związku z planowanym "Nowym Ładem" rząd powinien zastanowić się nad zmianami progów? Poniżej przedstawiamy zaskakujące wyniki sondażu na ten temat.

Od kilku tygodni w mediach głośno jest o rządowym planie naprawczym, czyli "Nowym Ładzie", który ma pomóc w odbudowie społeczno-gospodarczej kraju po pandemii koronawirusa. Pomimo iż Rada Ministrów, pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, utrzymuje w tajemnicy zapisane w nim propozycje, jasnym jest, że czekają nas zmiany systemu podatkowego. Rząd będzie zmuszony do sięgnięcia po dodatkowe pieniądze od podatników, aby móc sfinansować, chociażby wsparcie w postaci tarcz antykryzysowych dla przedsiębiorstw

Czytaj też: Podatek cukrowy. Drastyczny spadek sprzedaży "małpek". O ile podrożały?

Od lat trwa jednak "cicha" podwyżka podatku PIT. Dzieje się tak, gdyż od 2009 roku nie była waloryzowana stawka rocznego progu zarobków, po przekroczeniu którego podatnik przechodzi do drugiego progu i zaczyna płacić podatek w wysokości 32 proc., a nie 17 proc. Tym czasem poziom płac w kraju cały czas się zwiększa. 12 lat temu średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło 3100 zł, a obecnie jest to 5536,80 zł. W związku z tym w 2009 roku wyższą stawkę podatku płaciło jedynie 387 tys. najzamożniejszych Polaków, natomiast w 2019 roku było to już 1,2 mln. 

Dodatkowy, trzeci próg podatkowy, co na to Polacy?

Eksperci zaznaczają, że dzisiaj wyższą stawkę podatku PIT płacą już nie tylko najbogatsi, ale też średnio zamożni. Są to najczęściej pracownicy bądź przedsiębiorcy, którzy należą do grona najbardziej zagrożonych utratą dochodów z powodu gospodarczych konsekwencji spowodowanych przez pandemię koronawirusa. Czy nie byłoby w takim razie zasadne wprowadzenie zmian w systemie podatkowym? Np. w postaci wprowadzenia kolejnego 50% progu podatkowego dla zarabiających najwięcej (Powyżej 120 tys. zł rocznie).

Zobacz również: Kryzys w Polsce. Lockdown to ponad miliard zł strat dziennie! Dramatyczne dane

W związku z tym redakcja "Super Experssu" zleciła realizację sondażu, w którym zapytano respondentów jak oceniają pomysł wprowadzenia dodatkowego progu podatkowego w wysokości 50%, dla dochodów powyżej 120 000 PLN rocznie? Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 15-16 marca 2021 roku metodą CAWI na próbie 1036 dorosłych Polaków. Odpowiedzi jakich udzielono mogą zaskoczyć bardzo wielu.   

Niemal połowa respondentów poparłaby taką propozycję (odpowiedzi, że to bardzo dobry pomysł udzieliło 22 proc. badanych. Jako raczej dobry pomysł odpowiedziało 24 proc. badanych). Jednak co może trochę zaskakiwać jedna trzecia respondentów jest przeciwna takiemu rozwiązaniu (odpowiedzi, że to raczej zły pomysł udzieliło 19 proc. badanych, jako bardzo zły pomysł odpowiedziało 14 proc.). Aż 21 proc. respondentów nie ma wyrobionego zdania na ten temat. 

Sondaż: Podatek od dochodów

i

Autor: Super Express
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany