Polecany artykuł:
Zerowy VAT na żywność. Ceny powinny być niższe
Spadek podatku z 5 proc. do 0 proc. to dobra wiadomość dla konsumentów, którzy powinni płacić o kilkadziesiąt groszy mniej, za podstawowe produkty. Dotyczy to mięsa i ryb oraz przetworów z nich, nabiału, warzyw i owoców oraz przetworów z nich, zbóż, produkty przemysłu młynarskiego, pieczywa i niektórych napojów (np. mlecznych, czy zawierających przynajmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego). Ceny spadną pod warunkiem, że detaliści nie wykorzystają okazji do podwyższenia marży.
Zarówno rząd, jak i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaapelowały do przedsiębiorców, aby od 1 lutego dostosowali ceny do zerowego VAT-u na żywność. Zapowiedziano również, że sklepy, które nie uwzględnią niższych podatków i podniosą marże, będą karane za nieuczciwe praktyki konsumenckie.
Biedronka obniży cenę 3000 produktów
Warto jednak zaznaczyć, że jeszcze w styczniu, ceny wielu produktów zdążyły wzrosnąć, to też obniżka podatków może jedyne zamortyzować wzrost. Na taką decyzję pod koniec miesiąca zdecydowała się Biedronka. Biuro prasowe sieci zapytane o przyczynę podwyżek, wyjaśniało ją wzrostem kosztów surowców, energii oraz transportu.
Jednocześnie od 1 lutego sieć wprowadziła specjalne etykiety, w których wyszczególnia o ile spadły ceny w związku z obniżką podatku VAT. Biedronka poinformowała, że w związku niższymi podatkami, spadły ceny 3000 produktów.
Super Express rusza z akcją "Stop spekulantom". Jej celem jest wyłapywanie nieuczciwych praktyk sprzedawców, dlatego zachęcamy do dokumentowania zdjęciami cen w sklepach. Jeśli widzisz, że sklep nie dostosował cen do zerowego podatku VAT, dzwoń do UOKiK: 22 556 08 00.