Jak podały rosyjskie media, zakaz importu dotyczy zarówno soli kuchennej, jak i jej roztworów wodnych. Obejmie on sól, w której składzie znajdują się substancje, zapobiegające zbrylaniu się oraz tą, która ich nie zawiera.
Na ograniczeniu ucierpią najbardziej dostawcy z Ukrainy, którzy według danych rosyjskiej Federalnej Służby Celnej, odpowiadali za 49,1 proc. importu soli do Rosji w 2015 r. Czołowym przedstawicielem ukraińskiej branży solnej jest firma Artemsol. Rosyjski nadzór miał jednak zastrzeżenia do jej produkcji.
Czytaj też: Protest sadowników. Chcą rekompensaty za embargo Rosji na jabłka
Sól do Rosji w 2015 r. importowano także z Białorusi, Kazachstanu, Turcji, Holandii i Danii.
Rozporządzenie w tej sprawie, opatrzone podpisem premiera Dmitirja Miedwiediewa, opublikowane zostało w oficjalnym portalu informacji prawnej.
Historia rosyjskiego embarga
Embargo na produkty żywnościowe z USA, UE, Australii, Norwegii i Kanady obowiązuje w Rosji od 7 stycznia 2014 r. W sierpniu 2015 r. do spisu państw objętych embargiem dołączono: Albanię, Czarnogórę, Islandię i Liechtenstein, a od 1 stycznia br. – Ukrainę. To odwet za przyłączenie się do antyrosyjskich sankcji wprowadzonych wobec Federacji Rosyjskiej w wyniku aneksji Krymu oraz rozniecenia konfliktu w ukraińskim Donbasie.
Dotychczas moskiewski zakaz importu dotyczył mięsa i przetworów mięsnych, mleka i produktów mlecznych, ryb i przetworów rybnych, a także warzyw i owoców.
Źródło: PAP