Orlen

i

Autor: flickr/Minale Tattersfield

Rosjanie zapłacą za wysłanie zanieczyszczonej ropy do Polski. Sukces Orlenu

2019-06-05 12:40

Jest przełom w sprawie skażonej ropy z Rosji. Na spotkaniu w Moskwie w sprawie przywrócenia dostaw do Polski czystej ropy rurociągiem "Przyjaźń" stronie polskiej zaprezentowano mechanizm rekompensat między Transnieft a producentami ropy - poinformował PKN Orlen. Dostawy czystego surowca wrócą do Polski 10 czerwca.

W spotkaniu w Moskwie 3 czerwca udział wzięli wiceminister energii Federacji Rosyjskiej, przedstawiciele firmy Transnieft, PKN ORLEN, PERN oraz Grupa LOTOS, obecni byli również przedstawiciele dwóch niemieckich rafinerii, firm traderskich, będących odbiorcami rosyjskiej ropy naftowej i rosyjskich producentów ropy. Strona polska uzyskała deklarację, że spółka Transnieft przekaże rosyjskim producentom ropy naftowej rekompensaty na pokrycie roszczeń kierowanych do nich przez odbiorców ropy, w tym PKN Orlen.

ZOBACZ TEŻ: Grzegorz Schetyna to potentat nieruchomości. Lider PO ma też spore oszczędności [OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE]

- Strategia twardego stanowiska negocjacyjnego przyniosła rezultaty. Mogliśmy sobie na nie pozwolić mając wsparcie naszego rządu, ale również przede wszystkim dlatego, że w ciągu ostatniego roku mocno zdywersyfikowaliśmy dostawy ropy do Polski. Obecnie w płockiej rafinerii PKN ORLEN przerabiamy tylko 50 procent ropy z kierunku wschodniego. Dzięki temu w każdej losowej sytuacji związanej z przerwami w dostawach, możemy reagować elastycznie – informuje w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

10 czerwca ma być częściowo wznowiony transport czystej ropy krajowym odcinkiem rurociągu Przyjaźń, który służy m.in. dostawom realizowanym do rafinerii w Płocku i Gdańsku. Jednocześnie kontynuowane będą wcześniej uzgodnione działania dotyczące pełnego udrożnienia systemu przesyłowego, co ma nastąpić 1 lipca.

Afera wybuchła 19 kwietnia, kiedy Rosjanie zaczęli tłoczyć rurociągiem Przyjaźń zanieczyszczoną ropę. Normy przekraczało stężenie chlorków organicznych. Tranzyt ropy wstrzymał m.in. polski PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta. 30 kwietnia białoruski operator odkrył, że zawartość chlorków organicznych w ropie przekroczyła dopuszczalne normy 20-30-krotnie, a w niektórych próbkach nawet stukrotnie. Te związki przyśpieszają korozję i mogą niszczyć kosztowne instalacje rafineryjne. W sumie w rurociągu Przyjaźń na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton skażonej ropy.

PKN ORLEN jest nowoczesnym graczem na rynku paliw i energetyki, największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach. Grupa ORLEN prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze