Pałac Saski

i

Autor: materiały prasowe 18 sierpnia 2022 ruszyła odbudowa Pałacu Saskiego

Odliczenie darowizny na renowację zabytków. Czy wiedziałeś, że możesz wspomóc odbudowę Pałacu Saskiego?

2022-02-15 12:28

W deklaracji będzie można odliczyć darowizny na odbudowę Pałacu Saskiego. Jak podaje serwis e-pity.pl odliczeniu podlegają darowizny przekazane na przygotowanie i realizację inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie "to jest na spółkę celową powołaną przez Skarb Państwa w celu zapewnienia przygotowania i realizacji inwestycji".

Odliczenie dotyczy podatników rozliczających się według skali podatkowej oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jak podaje serwis e-pity.pl z odliczenia nie skorzystają opodatkowani liniowo (PIT-36L) oraz rozliczający podatek od niezrealizowanych zysków (PIT/NZ).

Odliczenie, łącząc je z innymi darowiznami dokonywanymi przez podatnika nie może przekroczyć 6 proc. wartości jego dochodu. Dotyczą one:

  • organizacji pożytku publicznego
  • kultu religijnego
  • krwiodawstwa i krwiolecznictwa
  • kształcenia zawodowego publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe

Do limitu nie wlicza się darowizn przekazywanych na walkę z COVID, darowizn na cele charytatywno - opiekuńcze kościołów.

Wygrała samochód za rozliczenie PIT-u w Lublinie

Przepisy ustawy nie wskazują, jakiego rodzaje darowizn powinny być uczynione, aby mówić o darowiznach celowych, jakie można odliczyć od dochodu. W efekcie każdą z darowizn na rzecz spółki celowej można uznać za dokonane na przygotowanie i realizację inwestycji.

Dodatkowo powinno być wskazane w dowodzie wpłaty (umowie o przekazaniu darowizny niepieniężnej), że darowizna jest przekazywana na przygotowanie i realizację inwestycji. Darowizna bez wskazanie celu nie powinna być odliczana od dochodu.

Sonda
Czy złożyłeś PIT-2?
Najnowsze