Rozliczenie podatku PIT. Dla kogo ulga na dziecko?

2021-01-21 15:46

Podczas tegorocznego rozliczania podatku PIT warto zwrócić uwagę na obowiązujący limit dochodu podatkowego za 2020 oraz na ograniczenie dot. dochodów dziecka – zauważa portal bankier.pl. Dla kogo ulga na dziecko? Otóż nie dla wszystkich.

Jak zaznacza bankier.pl, ulga prorodzinna przysługuje na dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia, na uczących się do 25. roku życia, a także na dzieci z niepełnosprawnościami bez względu na wiek. Kiedy rodzice tracą możliwość odliczenia podatku? Gdy w danym roku dziecko otrzymało ponad 3089 zł.

Warto wziąć pod uwagę właśnie ulgę na dziecko. Wysokość tzw. ulgi prorodzinnej zależy od liczby potomstwa. Ile można otrzymać w ciągu roku? Na pierwsze i drugie dziecko – 1112,04 zł ulgi, na trzecie – 2000,04 zł ulgi, a na czwarte i każde kolejne dziecko – 2,7 tys. zł.

Wygrała samochód za rozliczenie PIT-u w Lublinie

Ulga prorodzinna przysługuje małżonkom, którzy nie przekroczyli razem dochodu podatkowego o wartości 112 tys. zł. Ich miesięczny dochód, który – po odliczeniu składek ZUS – uprawnia ich do ulgi na dzieci, nie może być wyższy niż 9 333,33 zł – podkreśla serwis finansowo-biznesowy.

W przypadku wspólnego rozliczania podatku PIT, małżonkowie wpisują łączną ulgę na dziecko. Jeśli jednak mają osobne rozliczenie, to – jak podaje portal – „w formularzu można wpisać po połowie przysługującego odliczenia lub ustawić procentowo”. Dla przykładu jeden z rodziców może wpisać 70 proc., a drugi rodzic 30 proc.

Nie będzie podwyżek dla nauczycieli i pieniędzy dla dzieci na naukę zdalną. Sejm zdecydował

Limit w uldze na pierwsze dziecko dotyczy też wdowców, rozwiedzionych, samotnych i tych, którzy wzięli ślub w zeszłym roku roku. Na jaką kwotę można liczyć w takich przypadkach? Jeśli dochód podatkowy nie był łącznie wyższy niż 56 tys. zł w roku, to można się spodziewać 1112,04 zł ulgi.

Portal bankier.pl zaznacza, że rodzice dzieci, które urodziły się w 2020 r., są zobowiązani do samodzielnego wprowadzenia ulgi poprzez platformę „Twój e-PIT”. W takim przypadku ulga prorodzinna nie zostanie automatycznie zarejestrowana. „Przed potwierdzeniem formularza należy wpisać odpowiednią kwotę lub rozliczyć podatek samodzielnie” – przypomniano.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze