Polacy żyją o 4,4 roku krócej niż wynosi średnia europejska, a kobiety o 1,7 roku krócej niż Europejczycy, co stanowi jednak lepszy wynik niż w poprzednich latach. Zwiększa się także liczba rodaków z wyższym wykształceniem, a tym samym osób, które świadomie dbają o swoje zdrowie. Im lepiej zarabiamy, tym lepiej się także odżywiamy. Niekoniecznie oznacza to jednak poprawę ogólnego stanu zdrowia Polaków: po 65. roku życia tylko 14 proc. kobiet jest z niego zadowolonych, a pozytywnie ocenia go 19 proc. mężczyzn. Gorzej jest tylko w przypadku Węgrów, Portugalczyków, Łotyszy i Litwinów.
Zobacz także: Polska przeznaczy więcej pieniędzy na wojsko. Prezydent podpisał ustawę [GALERIA]
Różnice w zarobkach ze względu na płeć
Polska jest wśród krajów z najniższą różnicą w zarobkach mężczyzn i kobiet, które jest mniejsze u pań o 7,7 proc. niż mężczyzn. W UE jest to średnio różnica wynosząca 16,3 proc. Największe dysproporcje w zarobkach pomiędzy płciami notowane są w Estonii (26,9 proc.), Czechach (22,5 proc.), Niemczech (22 proc.), Austrii (21,7 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (20,8 proc.).
Sprawdź również: Tajemnicza reklama McDonald’s. O co chodzi?
Jeśli chodzi o zajmowane stanowiska, nadal częściej kierownicze posady zajmują mężczyźni. Prezesami polskich firm jest 59 proc. panów, a w przypadku kobiet to 41 proc. przypadków. To jednak wynik lepszy niż średnia unijna, która wynosi odpowiednio 67 proc. do 33 proc. na korzyść mężczyzn.
Warto przeczytać: Fiskus wykrywa coraz więcej oszustw. Budżet jednak na tym nie korzysta
Źródło: /GUS