Rozpoczął się nowy rok szkolny. W tym tygodniu uczniowie i nauczyciele wrócili do szkół. W nich spotkała ich nieco inna rzeczywistość niż ta, którą znali sprzed wakacji. Wśród zmian, które weszły w życie są między innymi: nowy przedmiot szkolny, nauka strzelania, zmiany w zwolnieniach z zajęć wychowania fizycznego, trudniejsza matura, czy chociażby tzw. „godziny czarnkowe”. Szczegóły poznacie w dalszej części artykułu.
Rok szkolny 2022/2023. Historia i Teraźniejszość zastąpi Wiedzę o Społeczeństwie
Jedną z największych i najgłośniejszych zmian, które zaczęły obowiązywać od 1 września jest nowy przedmiot w szkole. Historia i Teraźniejszość trafi do szkół ponadpodstawowych i zastąpi Wiedzę o Społeczeństwie na poziomie podstawowym.
Podręcznik do tego przedmiotu, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego wywołał spore oburzenie. Włodarze wielu polskich miast apelują do nauczycieli, aby ci nie korzystali z tej książki. Trzeba zaznaczyć, że w polskim prawie to pedagodzy decydują o tym, jak będą realizować swój przedmiot i sami dobierają pomoce dydaktyczne.
Rok szkolny 2022/2023. Nauka strzelania
Od 1 września weszły w życie zmiany dotyczące zajęć z Edukacji dla bezpieczeństwa (EDB). Będzie to przedmiot obowiązkowy dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych oraz pierwszych w szkołach ponadpodstawowych.
Zmiany obejmą także treść nauczania. Wprowadzone zostaną tematy związane z zachowaniem podczas zagrożenia działaniami wojennymi, udzielaniem pierwszej pomocy rannym przy użyciu broni konwencjonalnej, a także naukę strzelania.
Rok szkolny 2022/2023. Nowe zasady matur
Również tegoroczni maturzyści odczują zmiany. Obowiązywać zacznie nowa formuła egzaminu maturalnego. Test z języka polskiego będzie wydłużony do 240 minut (170 przedtem). O pół godziny wydłuży się także egzamin na poziomie rozszerzonym z 180 minut na 210 minut. Testy z matematyki potrwają 180 minut, zarówno w przypadku podstawy jak i rozszerzenia.
Co więcej, w tym roku również będzie trzeba uzyskać przynajmniej 30 proc. z jednego z egzaminów pisemnych z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Tegoroczni maturzyści na egzaminie ustnym z języka polskiego będą mieli do wylosowania zadanie, które będzie składać się z dwóch pytań. Pierwsze z puli jawnej, które sprawdzi znajomość treści lektury obowiązkowej. Drugie zaś będzie związane z literaturą, lub innym tekstem kultury, czy językiem. Uczeń będzie miał za zadanie omówić je na podstawie załączonych do pytania materiałów.
Rok szkolny 2022/2023. Zmiany dla nauczycieli
Od 1 września 2022 roku w polskich szkołach pojawią się psycholodzy, których zadaniem będzie zapewnić uczniom odpowiednią opiekę psychologiczno-pedagogiczną. Osoba na tym stanowisku będzie musiała mieć dyplom z pedagogiki specjalnej, a dokładnie:
- jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika specjalna,
- jednolitych studiów magisterskich lub studiów pierwszego bądź drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki specjalnej,
- jednolitych studiów magisterskich albo studiów pierwszego i drugiego stopnia w zakresie pedagogiki (oraz ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej, lub w zakresie edukacji włączającej).
W życie wejdą też tak zwane „godziny czarnkowe”. Co to takiego? Nauczyciele będą musieli przeznaczyć dodatkowy czas na obecność w szkole i przeznaczyć go na konsultacje z uczniami, bądź rodzicami. Pedagodzy zatrudnieni na co najmniej połowę obowiązkowego wymiaru zajęć spędzą w szkole o jedną godzinę tygodniowo więcej. Zaś pedagodzy zatrudnieni w mniejszych wymiarze czasu przeznaczą na to godzinę, ale raz na dwa tygodnie.Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego zacznie obowiązywać nowy system awansów. Aktualny czterostopniowy system, zastąpi nowy, trzystopniowy. Z każdym awansem wiązać się będzie podwyżka pensji.
Będą także podwyżki. Na nią mogą liczyć nauczyciele, którzy mają najmniejsze doświadczenie. Wzrost wynagrodzenia młodych nauczycieli, według zapewnień ministra Czarnka ma wynosić 20 procent.
Źródło: Rok szkolny 2022/2023 przyniósł ogromne zmiany. Dotkną uczniów i nauczycieli