Wielka akcja "Super Expressu" "Wszystko o rentach" poruszyła naszych Czytelników. Telefony od rencistów nie milkły jeszcze parę godzin po dyżurze. Dzwoniący pytali m.in. o możliwość podwyższenia rent, prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, a także o to, kiedy lekarz orzecznik uzna ich za niezdolnych do pracy. Na wszystkie pytania odpowiadały ekspertki: Ewa Wrzesień oraz Alina Kobierska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych ZUS. Oto raport z ich dyżuru.
Pytanie: - Jestem naprawdę bardzo chory, ale mimo to uznano, że jestem zdolny do pracy. Jak to możliwe?
Odpowiedź eksperta ZUS: - Należy przyjąć do wiadomości, że choroba, nawet ciężka, nie musi oznaczać, że osoba, która na nią cierpi, jest niezdolna do pracy. O niezdolności do pracy decyduje lekarz orzecznik ZUS. Jeżeli nie zgadza się pan z opinią wydaną przez lekarza orzecznika ZUS, może pan zgłosić sprzeciw do komisji lekarskiej. Jeżeli także komisja lekarska potwierdzi zdolność do pracy, od decyzji odmawiającej prawa do renty przysługuje odwołanie do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Pytanie: - Jestem na zwolnieniu lekarskim. Pobieram zasiłek chorobowy, ale wkrótce to się skończy. Czy mogę ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne?
Odpowiedź eksperta ZUS: - Tak, oczywiście. Będąc na zwolnieniu lekarskim należy wystąpić do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne lub o rentę. Jeśli lekarz orzecznik uzna, że stan pańskiego zdrowia ulegnie poprawie, na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy może zostać panu przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Gdy stan zdrowia nie rokuje poprawy, może pan zostać uznany za co najmniej częściowo niezdolnego do pracy, co wiąże się z przyznaniem czasowej lub stałej renty z tytułu niezdolności do pracy.
Pytanie: - Uznano mnie za częściowo niezdolnego do pracy, ale stan mojego zdrowia uległ pogorszeniu. Co mogę zrobić?
Odpowiedź eksperta ZUS: - Może pan starać się o uznanie za całkowicie niezdolnego do pracy. W tym celu powinien pan przedłożyć zaświadczenie potwierdzające pana aktualny stan zdrowia, wystawione przez lekarza leczącego. To zaświadczenie powinno być wydane na druku, który można dostać w najbliższym oddziale ZUS. Zaświadczenie lekarskie należy dołączyć do wniosku o ustalenie aktualnego stopnia niezdolności do pracy. Ten stopień ustali lekarz orzecznik ZUS.
Pytanie: - Jestem na rencie z tytułu niezdolności do pracy z ogólnego stanu zdrowia. Chciałbym założyć własną firmę. Czy stracę prawo do renty?
Odpowiedź eksperta ZUS: - Nie. Zakładając firmę lub zatrudniając się, nie straci pan prawa do renty. Przychód, jaki pan osiągnie, będzie miał jedynie wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie wypłacanej renty z tytułu niezdolności do pracy.