laptop/firma/praca

i

Autor: Materiały prasowe laptop/firma/praca

Rozwój polskich przedsiębiorstw. Co blokuje nasz biznes?

2019-04-09 7:43

Osoby decydujące się na założenie własnej firmy często narzekają na biurokrację i papirologię w polskich urzędach, a wysokie koszty pozapłacowe już na starcie są dla wielu przedsiębiorców przeszkodą nie do przejścia. Według badania Maison & Partners to właśnie te aspekty blokują rozwój polskich firm.

Wielu przedsiębiorców decyduje się często na nieczyste zagrania, na przykład zatrudniają pracowników na ½ etatu podczas gdy pracują oni regularnie cały. Dodatkowe pieniądze wypłacane są „pod stołem”, a pracodawca w ten sposób oszczędza na odprowadzanych kosztach zatrudnienia. Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców to właśnie wysokie podatki o koszty pracy są najważniejszymi problemami hamującymi rozwój polskiego biznesu. W badaniach Maison & Partners aspekt ten wskazało odpowiednio 57 proc. i 52 proc. ankietowanych.

Zobacz również: Kredyt dla przedsiębiorcy. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać przyjazna oferta kredytowa dla firm

O polskiej biurokracji krążą legendy, godziny spędzone w urzędach i przechodzenie w okienka do okienka to rzeczywistość wielu przedsiębiorców. I choć trzeba przyznać, że w tej kwestii wiele się zmienia, a sporo procesów przeniesiono do internetu to aż 88 proc. badanych przedsiębiorców uznaje zawiłe i często niejasne przepisu jako skuteczną blokadę rozwoju.

– Cały czas system podatkowy, koszty pracy, biurokracja i skomplikowane, niestabilne otoczenie regulacyjne są czynnikami, które są dla firm najbardziej dokuczliwe. A musimy pamiętać, że mikroprzedsiębiorcy odczuwają te problemy znacznie intensywniej, niż większe podmioty - powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Blokowanie rozwoju polskich firm przekłada się także na poziom zatrudnienia w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Aż 64 proc. pytanych wskazuje braki finansowe jako powody niezatrudniania nowych pracowników.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze