RPP pozostawiła stopy na dotychczasowym poziomie

2008-04-30 17:29

Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła dziś stóp procentowych. Oznacza to, że podstawowa stopa wynosi nadal 5,75 proc.

W najbliższym czasie nie powinien więc nastąpić tak szybki jak dotychczas wzrost oprocentowania złotowych kredytów hipotecznych. Rośnie natomiast oprocentowanie lokat.

W najbliższym czasie osoby posiadające złotowe kredyty hipoteczne mogą spać spokojnie. Utrzymanie przez RPP stóp na dotychczasowym poziomie oznacza, że nie powinny już tak szybko rosnąć koszty obsługi ich kredytów. W ciągu ostatniego roku średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w złotych na kwotę 200 tys. zł (zaciągniętego na 100% wartości nieruchomości) wzrosło o około 1,8 pkt. proc i wynosi obecnie 7,44 proc. Jest to oczywiście wynikiem serii podwyżek stóp ustalanych przez RPP. Jej decyzja nie powoduje jednak  automatycznego podniesienia czy utrzymania oprocentowania kredytów hipotecznych. Stawki te są bowiem powiązane nie z oficjalną stopą ogłaszaną wyznaczaną przez RPP, a z tzw. stopami rynkowymi, czyli stawkami, po jakich banki pożyczają sobie wzajemnie pieniądze, a te mogą jeszcze wzrosnąć. Jednak w dłuższej perspektywie wzrosty stóp oficjalnych i rynkowych są ze sobą ściśle powiązane.

Tegoroczna seria podwyżek stóp procentowych w Polsce prowadzi do zwiększenia atrakcyjności kredytów zaciąganych we frankach szwajcarskich. Różnica wysokości raty kredytu na kwotę 200 tys. zł zaciągniętego w złotówkach i frankach szwajcarskich wynosi już około 400 zł i cały czas się zwiększa. Na zmniejszanie się rat kredytów we frankach wpływa jednak również umacniająca się złotówka. Są więc nikłe szanse na zwiększenie w najbliższym czasie zainteresowania Polaków kredytami hipotecznymi w złotówkach, nawet gdyby RPP obniżyła stopy, a nie je utrzymała.

Na szczęście rośnie oprocentowanie depozytów. W ostatnim czasie Getin Bank podwyższył oprocentowanie rocznej lokaty do 7 proc., a  kilka dni później AIG Bank aż do 7,15 proc. Wpływ na to miała jednak głównie konkurencja między bankami. Na rynku lokat konkuruje bowiem grupa kilku mniejszych banków, które oferują oprocentowanie depozytów na poziomie powyżej WIBORu. Są to m.in. Getin Bank, Eurobank, Polbank oraz Dominet Bank. Jednak w większości banków oprocentowanie lokat jest o wiele niższe. Kilka kolejnych podwyżek stóp miało oczywiście wpływ na poprawę atrakcyjności lokat na całym rynku. Jednak średnie oprocentowanie rośnie znacznie wolniej niż następują podwyżki stóp. Średnia rynkowa rocznych lokat to około 4,6%, a najgorsza lokata tego typu ma oprocentowanie tylko 1,5 proc.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany